Що таке гірудотерапія? Особливо широко гірудотерапію почали застосовувати до кінця XVIII і першій половині ХІХ століття. Втім, тоді лікарі настільки захопилися цілющими властивостями п’явок, що перестаралися: призначали їх від усіх хвороб і ставили по 200 штук за сеанс. Безконтрольне використання п’явок поступово дискредитувало саму ідею гірудотерапії, і на початок ХХ століття від цього методу лікування відмовилися багато лікарів. Сьогодні у всьому світі спостерігається новий сплеск інтересу до лікування п’явками. І це не данина моді, а ознака розумного та дбайливого ставлення людини до свого здоров’я.
Що таке п’явка?
П’явки відносяться до типу кільчастих черв’яків і є кровососними ектопаразитами («екто-» означає «зовні»). Загалом відомо близько 400 видів п’явок. Однак у медичній практиці застосовується лише п’явка медична та два її підвиди: аптекарська (Hirudina officinalis) та лікувальна (Hirudina medicinalis). П’явка прокушує шкіру на глибину 1,5 мм і смокче кров об’ємом 5-15 мл. Стільки ж крові витікає з місця укусу згодом (протягом наступних 3-24 годин). За один лікувальний сеанс зазвичай доставляється від 5 до 7 особин.
Навіщо проводять гірудотерапію?
Лікувальний ефект гірудотерапії складається з кількох факторів: рефлекторного, механічного та біологічного. По-перше, п’явок зазвичай розміщують таким чином, щоб вони прокушували шкіру пацієнта тільки в рефлексогенних точках (тобто точках акупунктури). По-друге, п’явки здійснюють суто механічну дію на кровотік. Мається на увазі висмоктування крові та її тривале закінчення з ранки після укусу. І, по-третє, п’явки викидають у кровотік свою слину, що містить понад сто різноманітних біологічно активних речовин (природних лікарських речовин), м’яка дія яких призводить до нормалізації роботи людського організму. До таких речовин відносяться: гіалуронідаза, гірудин, бделліни, егліни, дестабілізаційний комплекс (природна ліпосома) та ін. Крім того, слина п’явки має ще й помірну антибактеріальну дію.
Гіалуронідаза – фермент, що сприяє розщепленню основної речовини сполучної тканини (гіалуронової кислоти) та проникненню інших біологічно активних речовин в організм пацієнта при насмоктуванні крові п’явкою. Розсмоктуюча дія гіалуронідази має особливе значення при лікуванні захворювань, що супроводжуються рубцевими та спайковими процесами.
Дестабілізаза розщеплює Е-лізові зв’язки в стабілізованому фібрині (що важливо при розсмоктуванні тромбів) та Е-лізові зв’язки між різними білками (утворення таких зв’язків відзначено при ряді патологічних станів, наприклад, при катаракті кришталика). Гірудин – речовина, що уповільнює згортання крові (запобігаючи утворенню тромбів), має знеболювальну та протизапальну дію. Егліни (інгібітори протеаз) здатні зменшувати запалення і пошкодження тканин при таких захворюваннях, як ревматоїдний артрит, подагра, емфізема легені та ін. обмін речовин та імунітет). Якоюсь мірою це наслідок нормалізації кровотоку в тканинах і підвищення насиченості крові киснем.
Де беруть п’явок?
Зрозуміло, медичних п’явок ніхто не ловить сачком у ставку, як Дуремар у казці про Буратіно. Хоча б тому, що на волі вони плавають брудні, ліниві та ситі. Лікувальних п’явок розводять у спеціальних медичних лабораторіях, а потім продають у аптеці.
У ході сеансу гірудотерапії голодних п’явок ставлять область того органу, який потрібно вилікувати: на область серця, печінки, вздовж уражених судин і т.д. Постановка п’явок повинна проходити під наглядом лікаря, оскільки він може правильно визначити точку впливу і кількість п’явок.
Коло захворювань, де успішно застосовується гірудотерапія
Це захворювання серцево-судинної системи, захворювання легень, шлунка, печінки, хірургічні хвороби (фурункульоз, абсцеси, варикозна хвороба, тромбофлебіт, трофічні виразки та рани, геморой, гострий мастит, наслідки травм). Застосування гірудотерапії виявилося ефективним при лікуванні гінекологічних захворювань, в урології, офтальмології, при запаленні придаткових пазух носа, вуха і так далі.
Гірудотерапія в косметології
Гірудотерапію оцінили косметологи. Унікальний хімічний склад слини п’явки забезпечує миттєву взаємодію її компонентів із клітинами шкіри. В результаті шкіра оновлюється, стає еластичною, пружною, красивою. Вона набуває рожевого відтінку, робиться м’якою і гладкою.
Успіх цієї процедури залежить не тільки від біологічних властивостей п’явного секрету, а й від досвіду лікаря та спільних зусиль пацієнта та лікаря.
Гірудотерапія при захворюваннях серцево-судинної системи
Метод використовується при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, нейроциркуляторній дистонії, ішемічній хворобі серця (при тяжких її проявах: стенокардії, інфаркті міокарда), серцевій недостатності, варикозному розширенні вен нижніх кінцівок, тромбофлебіті, кардіалгіях.
П’явка є універсальним антикоагулянтом і запобігає таким грізним судинним катастрофам, як інфаркт, інсульт. Як уже зазначалося, п’явка має потужну рефлекторну дію, завдяки якій відбувається регуляція діяльності гіпоталамуса, довгастого мозку. У цьому стабілізується артеріальний тиск, попереджаються різкі перепади артеріального тиску, здійснюється розвантаження кровотоку. Зменшується навантаження на серце та попереджається розвиток серцевої недостатності, прогресування гіпертонічної хвороби, стенокардії…
Гірудотерапія варикозному розширенні вен нижніх кінцівок, гострому та хронічному тромбофлебіті, проявах хронічної венозної недостатності, геморої гірудотерапія вже давно вийшла на перше місце серед методів лікування, що пропонуються на ринку медичних послуг.
Гірудотерапія в урології
При захворюваннях нирок гірудотерапія найбільше показана в комплексному лікуванні пієлонефриту, хронічної ниркової недостатності та наслідків травматичного пошкодження нирок. Лікування п’явками показано при доброякісній гіперплазії передміхурової залози (аденомі), хронічному простатиті, а також у комплексному лікуванні імпотенції.
Гірудотерапія у хірургії
Гірудотерапія доцільна при нагноєннях і млявому загоєнні ран, утворенні спайок, запальних захворюваннях шкіри та підшкірно – жирової клітковини (інфільтрати, фурункули, карбункули, гідраденіти, абсцеси), лімфаденіті, варикозній хворобі, флебітах та флебітах, тріщинах прямий кишки, гострі мастити, хронічний остеомієліт. П’явки є виключно ефективними при лікуванні наслідків механічних травм.
П’явки рятують пацієнтів від оперативного втручання не тільки при такому банальному захворюванні як геморой, а й при варикозній хворобі вен нижніх кінцівок, тромбофлебіті, панариції та багатьох інших недугах. При лікуванні варикозної хвороби вен нижніх кінцівок звичайними методами хворі часто отримують лише місцеве поліпшення з гарним косметичним ефектом, але при цьому не відчувають легкості під час ходьби, зменшення набряклості.
Дуже часто пацієнти з таким делікатним захворюванням, як геморой, страждають роками, займаються самолікуванням, яке дає короткочасний ефект, а до лікаря звертаються лише у крайньому випадку, і тоді у відповідь на свої страждання чують вирок – оперативне лікування. Іноді погоджуються на нього, хоча після операції в майбутньому ризикують знову зустрітися зі своєю давньою недугою. Адже вирішення проблеми поряд – п’явки допоможуть назавжди розпрощатися з недугою! В першу чергу, метод позбавить людину страждань: від болю при дефекації, при сидінні, ходьбі, від гемороїдальної кровотечі. Звільнення від цих неприємностей чекає на людину після двох-трьох сеансів, полегшення стану настає вже після першого сеансу. Далі відбувається те, що попереджає повторне виникнення геморою: п’явка знаходить біологічно активні точки і впорскує разом із слиною всю гаму продуктів своєї мінібіофабрики. В результаті ліквідується венозний застій у нижніх кінцівках, органах малого тазу, у системі портальної вени печінки, руйнуються вже наявні тромби та утруднюється утворення нових, налагоджується кровопостачання та робота кишківника. Це сприяє нормалізації біоценозу кишечника, попереджає розвиток закрепів, отже є ефективним засобом профілактики геморою.
Гірудотерапія у неврології
Метод використовується при мігренях, вертеброгенних захворюваннях периферичної нервової системи, у осіб, які перенесли гостре порушення мозкового кровообігу, при невралгії трійчастого, лицьового нерва, поліневропатії, травматичних ушкодженнях нервової системи
Гірудотерапія у гінекології
Широке застосування гормональних засобів, масивна, часто невиправдана, антибіотикотерапія, проблеми з екологією, соціальні передумови призвели до бурхливого поширення захворювань жіночої статевої сфери. Кожна жінка знає, як важко справлятися із цими захворюваннями.
Гірудотерапія застосовується при гострих та хронічних запальних захворюваннях матки та придатків, спайковому процесі, альгодисменореї (болючих менструаціях), ПМС.
Після лікування методом гірудотерапії через три-чотири місяці у жінки нормалізується менструальний цикл.
Гірудотерапія при хворобах органів травлення
Ахілія шлунка функціональна, гострий і хронічний гастрит, гепатит, гепатози, есенціальна гіперліпідемія, дискінезії травного тракту, диспепсія, дуоденіт, синдром недостатності травлення, панкреатит хронічний, портальної гіпертензії синдром, постгепатитний синдром, холецист ь шлунка та дванадцятипалої кишки.
Гірудотерапія в жодному разі не виключає інших натуропатичних методів лікування, а навпаки, доповнює дію фітотерапії, гомеопатії.
Гірудотерапія при заболювання опорно-рухового апарату
Бурсит, контрактура суглобів, хронічний остеомієліт, розтягнення зв’язок, гематоми.
Гірудотерапія при захворюваннях вуха, горла, носа
Гематома носової перегородки, евстахіїт, хвороба Меньєра, нежить (риніт), озена (смердючий нежить), отит, синусит, гострий гайморит, гайморит хронічний, фронтит, фурункул присінка носа.
Гірудотерапія при захворюваннях очей
Атрофія зорового нерва, блефарит, глаукома, застійний диск зорового нерва, ірит, катаракта, кератит, кон’юнктивіт, неврит зорового нерва, непрохідність центральної артерії сітківки, непрохідність центральної вени сітківки, ретиніт, склерит.
Гірудотерапія при захворюваннях зубів та порожнини рота
Абсцес навколощелепний, альвеоліт, гінгівіт, остеомієліт щелеп, пародонтит, пародонтоз, перикоронарит, періодонтит верхівковий, пульпіт.
Насправді свідчень — величезна кількість. Простіше назвати протипоказання:
Протипоказання до гірудотерапії
- Алергічна реакція на піявок або їх виділення
- Кровотечі або порушення згортання крові
- Анемія
- Гемофілія та інші успадковані порушення згортання крові
- Підвищена чутливість до піявок
- Захворювання, пов’язані з імунодефіцитом
- Використання антикоагулянтів або антитромбоцитарних препаратів, таких як аспірин, гепарин та інші.
- Інфекційні захворювання шкіри в області, де планується застосування піявок
- Погане загоєння ран
Крім лікування хвороби, лікування п’явками сприятливо впливають на організм людини в цілому, а значить підвищується імунітет, покращується апетит, сон, підвищується настрій, нормалізується обмін речовин в організмі.
Ми використовуємо сертифікованих п’явок, після кожної процедури п’явки знищуються, тому повторне використання п’явок іншим пацієнтам виключено. У медичному центрі “Альтернатива” Ви можете розраховувати на висококваліфіковану медичну допомогу.
Давно хотіла спробувати лікування п’явками, але не наважувалася, аж надто специфічним мені здавався цей метод.
Вмовила свекруха, вона періодично проходить цю процедуру. Що хочу сказати з приводу відчуттів – коли п’явки починають присмоктуватися, відчувається печіння, не дуже приємно, але швидко минає. Висять на тілі п’явки близько години, потім самі відвалюються. На тілі залишаються ранки, ще якийсь час іде кров, так потрібно і це безпечно.
Пішла я на процедуру через проблеми зі шлунком, тому п’явок ставили на область живота.
Після процедури минуло більше місяця, самопочуття хороше, тож можу сказати, що повністю задоволена, не дарма цей спосіб лікування використовують уже багато століть…