Камені в сечовипускальному каналі – це утворення, які мають тверду поверхню, можуть бути однорідними, а можуть бути змішаними (складаються з різних екскрементів), бувають різних розмірів та знаходяться в уретрі.
Причини утворення каменів в сечовипускальному каналі
Початкові камені в сечовипускальному каналі найчастіше зустрічається у чоловічої статті. Вони з’являються в уретрі на тлі хронічного уретриту, простатиту, аденоми передміхурової залози. Умовами для утворення каменів уретри можуть бути нориці, дивертикулі уретри, стриктури уретри. Структура уретрального каміння залежить від того, де вони утворюються і ростуть.
Сечокам’яна хвороба, камені в сечовому міхурі та почках можуть призвести до появи камінь в сечовипускальному каналі, тоді ці каміння називаються – вторинними. Камені виходять із верхніх сечовивідних шляхів, застрягають у певних відділах уретри (найчастіше у перетинчастій чи передміхуровій частинах, а також на рівні човноподібної ямки) та викликають відповідні симптоми. Камені уретри можуть відрізнятися за формою та кількістю. Причинами появи вторинного каміння в сечовипускальному каналі можуть бути порушення мінерального обміну, що виникло через ураження кісток, остеопорозу. Серед інших причин вторинного камнеутворення в уретрі:
- Погане харчування
- Зловживання алкоголем
- Зневоднення
- Інфекції сечовивідних шляхів
Оскільки утворення каменів в сечовипускальному каналі – це наслідок сечокам’яної хвороби, хімічний склад каменів уретри аналогічний складу каменів у почках.
Як зрозуміти, що в сечовипускальному каналі утворилися камені
Камені уретри можуть мати різні симптоми. Наскільки вони очевидні, залежить від форми каменів, місця їх розташування, їх кількості, розміру та того, як довго вони знаходяться в уретрі. Найчастіше закупорка просвіту уретри камінням викликає дуже сильні болі.
Крім того, за наявності каменів в уретрі у хворого будуть такі симптоми, як утруднене сечовипускання, слабкий відтік сечі, гематурія. Якщо камінь застряє в уретрі та повністю перекриває просвіт уретри, виникає гостра затримка січі. Камені можуть розташовуватися у задній уретрі, що викликає сильний біль при ходьбі та сидінні.
Якщо камінь залишається в уретрі протягом тривалого періоду, то починається застій сечі (дисфункція січового міхура). Нетримання сечі може виникнути, коли камінь знаходиться в уретрі та частично у сечовому міхурі.
Наявність каменів в уретрі може спричинити сильний біль при половому контакті.
Методи діагностики
Для діагностики наявності каменів в сечовипускальному каналі використовуються характерні дані, отримані з об’єктивного дослідження та результатів інструментальних методів. У чоловіків каміння можуть бути виявлені при пальпації промежини або її частини, що звисає. Щоб поставити діагноз за наявності каменів у задній уретрі, можна звернутись до пальцевого ректального дослідження. У жінок такі камені уретри можуть бути виявлені за допомогою гінекологічного огляду та пальпації передньої стінки піхви.
Для діагностики каменів в уретрі може знадобитися УЗД. Крім цього береться на аналіз січі.
Для підтвердження наявності камня в уретрі можна використовувати спеціальний металевий буж. При вставці його в уретру можна відчути характерне застрявання або тренування на внутрішній поверхні. Такі симптоми підтверджують наявність каменів в уретрі.
Для диференціальної діагностики та виключення наявності сторонніх тіл в уретрі, хворим назначають оглядову урографію, уретрографію, уретероскопію. При дослідницькій урографії зазвичай фіксують помутніння каміння.
При проведенні рентгеноконтрастних досліджень наявність каменів в уретрі можна визначити за контрастним посиленням або дефектами наповнення.
Рентгенологічне дослідження та ендоскопія уретри дозволяють визначити локалізацію, розмір та кількість каменів. Ці дослідження уретри та сечовивідних шляхів також допомагають у виборі методу видалення каменів.
Способи лікування каменів в сечовипускальному каналі
Коли у пацієнта діагностовано каміння сечовивідних шляхів, підхід до надання медичної допомоги може бути різним. У будь-якому випадку лікування полягає у видаленні каменю з уретри. Якщо Камінь знаходиться біля передньої частини уретри, його видаляють за допомогою уретральних щипців. Коли камінь опиниться у човноподібній ямці, видаляють його кліпсами чи щипцями. Якщо каміння в уретрі рухоме і гладке, їх можна наблизити до зовнішнього уретри масажними рухами. Якщо зовнішнє отвір досить вузьке, лікар його розсікає.
При розташуванні каменів у задній уретрі їх можуть проштовхнути у сечовий міхур. Для цього можна використовувати буж чи металевий катетер. Далі камінь потрібно буде вилучити з січового міхура.
Іноді каміння, що опустилися з січового міхура або нірок в сечовипускальному каналі, проходять самостійно. Для цього хворим назначають спазмолітики, сидячі ванни, але не завжди таким чином досягається бажаний ефект.
Якщо всі спроби усунути камінь в сечовипускальному каналі не увінчалися успіхом, пацієнту проводять зовнішню уретротомію та видаляють камінь. Видалення каменів, розташованих біля задньої частини уретри, виробляють хірургічним шляхом через розкритий сечовий міхур. При видаленні каменів уретри необхідно усунути причини камнеутворення: камені сечового міхура або нірок, стриктури уретри, аденоми передміхурової залози.
Камені в сечовипускальному каналі, консультація уролога у МЦ Альтернатива
На консультації уролог докладно відповідатиме на всі питання, що Вас цікавлять.
Зверніться за допомогою до уролога, якщо у Вас проблеми з сечовипусканням або часті сечовипускання, біль у попереку, кров у сечі та інші симптоми, які Вас турбують.
Прийом включає:
- Лікар знайомитися з історією хвороби пацієнта
- Огляд
- Встановлюється початковий діагноз, назначаються аналізи та необхідні процедури
Якщо Ви маєте намір проходити діагностику одразу після візиту у лікаря, то Вам слід прийти вже з наповненим сечовим міхуром.
Не варто відкладати похід до лікаря – приходьте до нас за консультацією до уролога у МЦ Альтернатива у Києві та довірте своє здоров’я компетентним фахівцям!
Щоб візит до лікаря пройшов максимально ефективно, підготуйтеся до первинної консультації:
- Візьміть із собою лікарняні виписки
- Результати всіх обстежень, які Ви проходили протягом останніх 2–3 років (включаючи рентгени та томографії)
- Висновки фахівців