У медицині, порожнину з стінкою, що утворюється і що знаходиться всередині вмістом, називається кіста. Вони можуть з’являтися у багатьох органах. Найчастіше, у заочеревинному просторі, зустрічається порожнинне утворення у нирках. Цей тип кіст може досягати розміру 10 см. Хірургічне видалення кісти нирок є основним методом лікування, так як інакше, може відбутися розрив її стінки і поширення вмісту по навколишніх тканинах.

Причини кісти нирок

Потенційні причини та лікування кіст у нирках іноді не пов’язують, бо точна їхня природа залишається невідомою. Найчастіше серед факторів ризику виділяють генетичні та ендокринні захворювання, а також ряд екстрагенітальних факторів. Кісти у нирках можуть бути і вродженими, і набутими, і відповідно мають різні види лікування.

Вроджені причини розвитку кісти нирки, найчастіше пов’язані з несприятливими факторами, що впливають на дитину в період її зародкового розвитку. Такими є:

 • Вплив рентгенівських променів під час вагітності
 • Зловживання матір’ю алкогольними напоями та куріння під час вагітності
 • Перенесені інфекції сечовивідних органів
 • Постійний контакт із солями важких металів, хлором, свинцем
 • Травми області попереку

Чинники, такі як травми та інфекції, можуть призвести до появи придбаних кіст. Вони утворюються через порушення зв’язку ниркових канальців з іншими складовими нирки. Клітини рідини накопичуються в канальцях і змушують їх збільшуватися до кількох міліметрів та активно розмножувати тканини. Залежно від умов, у яких з’являються набуті кісти, вони можуть мати різну форму та болючість.

Від чого з’являється придбана кіста на нирці:

 • Застій у нирках
 • Гормональний дисбаланс
 • Запальні, інфекційні захворювання нирок
 • Дисплазії сполучної тканини в ділянці нирок
 • Поперекові травми
 • Гідронефроз

Кісти у чоловіків набагато частіше зустрічаються, хоча не мають відмінностей побудови з жінками. Ця проблема виникає через порушення гормональних процесів та аномальної продукції в організмі чоловіка. Такі маніфестації кісти збільшують ймовірність розвитку аденокарциноми нирки у 7 разів.

Симптоми кісти нирок

Спочатку освіти кісти, людина може відчувати будь-яких змін, оскільки розмір її невеликий. Але з прогресуванням та її зростанням, з’являються певні ознаки:

 • Болі в попереку
 • Проблемне сечовипускання
 • Ниркова колька
 • Кров у сечі
 • Високий тиск

Види та стадії захворювання

Кістозні утворення можуть бути одиничними або множинними, виявлятися у правій чи лівій нирці, а також у різних частинах органу. Зазвичай кісти зустрічаються у щільній тканині або під капсулою нирки, серед яких більшість доброякісні. Але також є варіанти геморагічних та гнійних кіст. Дані утворення мають тонку стінку із ознаками хронічного запалення.

Існують складні та прості кісти. Ризик утворення простих кіст нирок збільшується із віком. Вони є кулястими порожнинами з прозорою рідиною всередині, і схоже їх не слід боятися, оскільки вони вважаються безпечними і не становлять ризику раку нирки.

Відмінність складних кіст нирок від простих полягає в наявності внутрішніх сегментів і камер, а також неоднорідними контурами. Якщо стінки кісти досить товсті, виникає ризик розвитку злоякісної патології. Розміри кісти нирки зазвичай невеликі.

Залежно від будови різняться види кіст нирки:

Синусна кіста – розташовується біля воріт ниркового синуса або прямо в нирці і зустрічається переважно у жінок віком від 50 років.

Паренхіматозна кіста – часто вроджена, а іноді й спадкова і зазвичай розсмоктується

Солітарна кіста (проста) – має округлу форму без перегородок, що відокремлюють.

Як діагностують

Виявити новоутворення в нирках можна за допомогою УЗД заочеревинного простору. Щоб виявити дуже маленькі кісти, пропонується КТ-діагностика. Детально вивчити їх з усіх боків допомагає МРТ. Для отримання додаткової інформації пацієнту необхідно пройти аналізи крові та сечі.

Методи лікування кісти нирок

Лікування кісти нирок, потребує професіоналізму та уважного вивчення ситуації. Лікар-уролог, за допомогою діагностичних досліджень та індивідуального підходу до пацієнта, підбирає необхідну схему лікування. Якщо розмір кісти не збільшується (не перевищує 5 сантиметрів), то використовується вичікувальна тактика, що являє собою постійний моніторинг стану пацієнта, регулярне проходження необхідних досліджень та здачі аналізів.

При ознаках зростання кісти нирки, в обсязі, що перевищує 5 см, зазвичай симптоми стають більш вираженими і можуть виникати серйозні ускладнення. У цьому випадку потрібне хірургічне втручання. Можливі варіанти:

 • Встановлення черезшкірної пункції для вилучення рідини з порожнини кісти – це просте, але важливе лікарське втручання, яке потрібне для правильного діагностування та лікування
 • Дренування під ультразвуковим контролем, що включає ін’єкцію в порожнину склерозуючої речовини, спрямоване на склеювання стінок освіти зсередини
 • Для видалення кісти нирок може використовуватися лапароскопія, тобто операція, в процесі якої діагностується утворення повністю видаляється разом з навколишньою капсулою, а іноді видалення відбувається разом з органом (нефроектомія). Таке втручання використовується у випадках, коли інші процедури недоцільні, через великі розміри кісти або виражене відмирання тканин, що утворюються.

Консультація уролога у МЦ Альтернатива

На консультації уролог докладно відповість на всі питання, що Вас цікавлять.

Зверніться за допомогою до уролога, якщо у Вас проблеми з сечовипусканням або часте сечовипускання, біль у попереку, кров у сечі та інші симптоми, які Вас турбують.

Прийом включає:

 • Лікар знайомиться з історією хвороби пацієнта
 • Огляд
 • Встановлюється початковий діагноз, призначаються аналізи та необхідні процедури

Якщо Ви маєте намір проходити діагностику відразу після візиту у лікаря, то Вам слід прийти вже з наповненим сечовим міхуром.

Не варто відкладати похід до лікаря – приходьте до нас за консультацією до уролога у МЦ Альтернатива у Києві та довірте своє здоров’я компетентним фахівцям!

Щоб візит до лікаря пройшов максимально ефективно, підготуйтеся до первинної консультації:

 • Візьміть із собою лікарняні виписки
 • Результати всіх обстежень, які Ви проходили протягом останніх 2–3 років (включаючи рентгени та томографії)
 • Висновки фахівців

Відгуки – Кісти нирок. Діагностика та лікування у чоловіків та жінок

guest
0 комментариев
Inline Feedbacks
View all comments