Камені сечового міхура потрібно лікувати вчасно, оскільки одночасно можуть протікати цистит та пієлонефрит. Камені можуть потрапляти в сечовод – це може послужити розвитку гострої затримки сечі. Також вони часто переміщаються з нирок у сечовий міхур, що свідчить про поширеність цього процесу та проблему одночасної роботи кількох органів.
Чому можуть з’являтися камені
Чоловіки, у яких діагностовано рак передміхурової залози, аденома, гіперплазія, набагато частіше піддаються каменям у сечовому міхурі. Через них відбувається закупорка нижніх сечовивідних шляхів. При цьому стані відбувається закупорка шийки сечового міхура або уретри, що перешкоджає вільному відтоку сечі. Після виконання 50 років ризик захворювання збільшується в рази.
При не повному випорожненні сечового міхура, також ризик захворювання збільшується. Сеча залишається і застоюється у ній, що викликає випадання кристалів солі. Інородині тіла також можуть викликати відкладення: лігатури, стенти, катетери і т.д.
Інші причини каменів у сечовому міхурі:
- Генетична схильність
- Травма чи стриктура сечового міхура
- Надлишок солодкої та гострої їжі
- Запальні захворювання сечостатевих органів
- Нейрогенний сечовий міхур
- Спекотний клімат
Камені у сечовому міхурі, основні симптоми
Симптоматика залежить від складу та розміру каменю. Найчастіше біль відчувається внизу живота.
Камені сечового міхура мають інші симптоми:
- Переривчасте сечовипускання
- Кров у сечі
- При сечовипусканні відчувається печіння
- Біль в попереку
- Хибні позиви до сечовипускання
Види каменів за різними критеріями
Камінь може бути один, а може бути кілька (множинні). Вони бувають дрібні (мікроліти) та великі (мегаліти). Якщо в сечовому міхурі утворюються камені, їх називають первинним камінням. Коли потрапляють до органу з нирки, вважаються вторинними каменями. Згодом вони можуть збільшуватися.
За хімічним складом камені поділяються на:
- Оксалат
- Фосфат
- Цістін
- Урат
- Струвіт
- Змішані
Методи діагностики каменів у сечовому міхурі
Насамперед лікар проводить бесіду з пацієнтом (аналіз анамнезу), потім розпитує його про скарги. А саме: про наявність хронічних захворювань, які болі та в яких місцях він відчуває, чи раніше виходили камені чи пісок. Визначення розміру каменю відбувається за допомогою ректального або вагінального дослідження. Перший метод використовується для пальпації чоловічої простати.
Інструментальна та лабораторна діагностика каменів сечового міхура включає кілька тестів:
- Загальний аналіз сечі та крові
- Цистоскопія – для визначення розміру, кольору, поверхні та рухливості каміння
- Ультразвукове дослідження (сонографія) органів сечовиділення
- Магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія (МРТ та КТ)
- Урографія та урофлоуметрія
- Діагностичний рентген – для оцінки стану сечовивідних шляхів
Яким має бути правильне лікування
Для пацієнтів у яких виявлено каміння, пропонується консервативне лікування каменів у сечовому міхурі, яке може поставити діагноз та запропонувати рішення для усунення каміння. Для цього застосовують різні методи, такі як спеціальна дієта, інгібітори та лужні препарати. Такий підхід дає можливість знизити або усунути наявні конкретні камені. Однак, у деяких випадках можуть знадобитися більш агресивні методи, які можуть допомогти позбавитися великих каменів.
Для видалення каміння великих розмірів використовуються малоінвазивні методи оперативного втручання. Найбільш ефективні та надійні:
- Трансуретральна літотрипсія – використовує ультразвук, лазери або інші види енергії для дроблення каменів та їх видалення через цистоскоп.
- Надшкірна надлобкова літотрипсія (лікування в дитячому віці) – швидка і безпечна літотрипсія.
- Надлобкова цистотомія – Для каміння дуже великого розміру
Для чоловіків і жінок лікування може відрізнятися, тому що патології викликані каменями сечового міхура, можуть бути характерні тільки для однієї статі. У чоловіків, це захворювання передміхурової залози, а у жінок зазвичай нейрогенний сечовий міхур. У цій ситуації також потрібно лікувати захворювання, яке викликало появу каміння, щоб запобігти появі їх у майбутньому.
Багато причин і можливі ускладнення роблять каміння у сечовому міхурі серйозним захворюванням, яке потребує негайної медичної допомоги. В МЦ Альтернатива, Ви можете записатися на прийом до уролога і отримати всі необхідні інструкції щодо діагностики, лікування та профілактики каменів у сечовому міхурі.
Камені у сечовому міхурі, консультація уролога у МЦ Альтернатива
На консультації уролог докладно відповість на всі питання, що Вас цікавлять.
Зверніться за допомогою до уролога, якщо у Вас проблеми з сечовипусканням або часте сечовипускання, біль у попереку, кров у сечі та інші симптоми, які Вас турбують.
Прийом включає:
- Лікар знайомиться з історією хвороби пацієнта
- Огляд
- Встановлюється початковий діагноз, призначаються аналізи та необхідні процедури
Якщо Ви маєте намір проходити діагностику відразу після візиту у лікаря, то Вам слід прийти вже з наповненим сечовим міхуром.
Не варто відкладати похід до лікаря – приходьте до нас за консультацією до уролога у МЦ Альтернатива у Києві та довірте своє здоров’я компетентним фахівцям!
Щоб візит до лікаря пройшов максимально ефективно, підготуйтеся до первинної консультації:
- Візьміть із собою лікарняні виписки
- Результати всіх обстежень, які Ви проходили протягом останніх 2–3 років (включаючи рентгени та томографії)
- Висновки фахівців