Сечокам’яна хвороба, характеризується найчастіше утворенням каменів у сечоводі (уретеролітіаз). Сечовід – це вивідна протока для сечі в сечовий міхур із нирки. Камінь може вийти самостійно або необхідно буде мінімальне втручання в організм для його видалення. Камені в сечоводі варто лікувати своєчасно.
Причини появи каменів у сечоводах
Конкременти, що спускаються в сечоводь із нирки, є основною причиною захворювання. У вступній протоці, часто застряє один камінь. Застрявання кілька каменів теж буває, але це набагато рідше. 2 і більше мм – це розмір, при якому можливе застрявання конкремента. Камені в сечоводі потрапляють з таких причин:
- Порушення сольового та пуринового обміну
- Пієлонефрит
- Уретрит
- Простатит
- Цистит
- Хронічні захворювання ШКТ
- Спадковість
- Жорстка питна вода
Якщо камінь опускається з нирки в сечоводу, його називають вторинним каменем. Цей тип каменів зустрічається частіше, ніж первинне каміння, яке утворюється в самому протоці через такі проблеми, як:
- Ектопія сечоводу або пухлина
- Чужорідне тіло
- Уретероцеле
Що у чоловіків, що у жінок, причини каменів сечоводів одні й самі. Простатит є єдиною відмінністю, тому що це захворювання властиве тільки чоловікам, і воно здатне розвивати утворення каменів. У деяких випадках утворення каменю в протоці пов’язане із переміщенням піщинки та її застряганням у слизовій оболонці органу. Сіль накопичуватиметься на ньому, згодом утворюючи каміння.
Симптоми при камені в сечоводі
Це захворювання є найбільш небезпечним серед подібних до нього, оскільки ускладнення до яких воно наводить більш серйозні. Симптоми які спостерігаються найчастіше при каменях у сечоводах:
- Болі внизу живота – при розташуванні каменю в нижній частині сечоводу
- Тупий біль, що охоплює весь живіт – у верхній частині протоки утворюються камені
- Біль, що іррадіює в область лобка – при дистальному каменеутворенні сечоводу, камінь розташовується в сечовому міхурі
Крім того, можуть виявлятися:
- Підвищення температури
- Загальне нездужання
- Проблеми з кишківником
- Підвищена напруга черевної стінки
- Здуття живота
Найскладніша стадія – це коли камінь самостійно виходить із сечоводу, бо він дуже вузький. Через нього можуть пройти лише пухкі освіти. Але навіть вони можуть спричинити сильний біль.
Коли камінь застряє у сечоводі, людина відчуває дуже сильний біль унизу живота. Вона особливо сильна, коли є позиви до сечовипускання. Термінове звернення до фахівця потрібне при виникненні головного болю, ознобу та слабкості, це може свідчити про затримку сечі та токсинів в організмі.
Види каменів у сечоводах
Камені, які не можуть рухатися сечоводом, називаються фіксованими. Камінь, що переміщається – це рухливий конкремент. Ще каміння поділяються на види за складом:
- Оксалат (65-75%)
- Фосфат (15-17%)
- Урати (8-10%)
- Білок (0,5-3%)
- Змішані
Як діагностують камені в сечоводі
На першому етапі пацієнт повинен бути візуально оглянутий та опитаний. Для підтвердження підозр лікаря будуть проведені такі дослідження:
- Загальний аналіз крові
- Хімія крові
- Загальний аналіз сечі
- УЗД нирок, сечоводів та сечового міхура
- Рентгенографія сечоводів, нирок та сечового міхура
- Комп’ютерна томографія
Найефективніші методи лікування
Чинники, при якому враховують метод лікування видалення каменів:
- Розмір каменю
- Їхня кількість
- Розташування
- Час перебування в сечоводі
- Загальний стан хворого
Через їх невеликий розмір, вдаються до консервативної вичікувальної тактики при каменях сечоводу. До неї входять призначені спазмолітики, уролітики, антибіотики та водне навантаження понад 2 літри на добу. У цьому випадку каміння можна видалити природним шляхом.
Видалення каменів із сечоводу більш щадними методами:
- Літотрипсія – дроблення каменів лазером чи ультразвуком
- Черезшкірна або дистанційна уретеролітотрипсія. Камені дробляться через уретру за допомогою спеціального розчину
При камені розміром більше 1 см можна використовувати лапаротомію або лапароскопічну уретероліектомію. Ще така процедура показана при вираженій нирковій коліці, непрохідності каменів та закупорці єдиної нирки.
МЦ Альтернатива, ґрунтується на застосуванні малоінвазивних методів лікування каменів у сечоводах. Ці методи – ефективні при відносно невеликих конкрементах, тому для досягнення максимальної ефективності лікування рекомендується постаратися якомога раніше записатися до уролога. Таким чином є шанси уникнути серйозного втручання.
Камені в сечоводі, консультація уролога у МЦ Альтернатива
На консультації уролог докладно відповість на всі питання, що Вас цікавлять.
Зверніться за допомогою до уролога, якщо у Вас проблеми з сечовипусканням або часте сечовипускання, біль у попереку, кров у сечі та інші симптоми, які Вас турбують.
Прийом включає:
- Лікар знайомиться з історією хвороби пацієнта
- Огляд
- Встановлюється початковий діагноз, призначаються аналізи та необхідні процедури
Якщо Ви маєте намір проходити діагностику відразу після візиту у лікаря, то Вам слід прийти вже з наповненим сечовим міхуром.
Не варто відкладати похід до лікаря – приходьте до нас за консультацією до уролога у МЦ Альтернатива у Києві та довірте своє здоров’я компетентним фахівцям!
Щоб візит до лікаря пройшов максимально ефективно, підготуйтеся до первинної консультації:
- Візьміть із собою лікарняні виписки
- Результати всіх обстежень, які Ви проходили протягом останніх 2–3 років (включаючи рентгени та томографії)
- Висновки фахівців