Гетерофіоз являє собою інфекційне захворювання, обумовлене кишковими плоскими хробаками H. Heterophyes. Зараження відбувається при поїданні зараженої або недовареної сирої риби із прісної чи солоної води. При зараженні, паразит може вразити різні частини організму, такі як кровоносні судини, шлунково-кишковий тракт, легені і печінка, залежно від виду.
Його тіло має грушоподібну форму. Розміри становлять від 0,4 до 4,0 х 0,2 до 0,9 мм. Кутикула покрита лускоподібними шипиками, які особливо рясні на ґрунті передньої та вузької частини тіла. Є три присоски: ротова і велика черевна, а також маленька статева присоска, в якій відкриваються чоловічі та жіночі статеві отвори. Гілки кишківнику протягнуті вздовж усього тіла паразита. Насінники розташовані у задній частині тіла, вони мають овальну форму. Яєчник розташовується перед сім’яниками, а з обох боків від нього – жовточники. На тілі паразита не виявляються бурси та цирруси. Яйця мають овальну форму, їх довжина та ширина може досягати 20-30×10-17 мкм. Вони мають світло-коричневий колір. Відкладаються у воду зрілими личинками.
Етіологія гетерофіозу
Остаточні господарі статевозрілих форм гетерофід – включаючи собак, кішок, свиней, деяких птахів (пелікан, шуліка) і диких м’ясоїдних тварин, а також людини – знаходяться в середньому відділі кишківника. Розвиток личинкових стадій гетерофіозу до повністю дорослих, зазначається у проміжних господарях – це черевоногі молюски Pironella conica, Melania tuberculata (в Африці) та Cerithideopsilla cingulata (в Японії). У міру розвитку, церкарії вражають кефалієвих та пецилієвих риб, у тому числі коропа, судака, щуку та деяких видів морських риб.
Існує багато різновидів риб, на яких можуть інцистуватися ці паразити. Зазвичай вони затримуються на їх лусці, зябрах і м’язах. Одна з них є гамбузія, яка може містити в собі метацеркаріїв. При з’їданні цієї риби личинки паразитів потрапляють у кишківник цільового господаря. Потім, шляхом розмноження, вони впроваджуються між ворсинками слизової оболонки тонкої кишки, досягають статевої зрілості і починають виділяти яйця. Стійкість цих паразитів до життя вбирається у 2 місяців.
Патогенез та перебіг інвазії гетерофіозу
При споживанні недовареної, в’яленої (недокінця приготовленої) риби з прісної або солоної води може виникнути гетерофіоз. Загалом це означає, що у вашому організмі з’являються метацеркарії (інкапсульована стадія паразиту), які прикріплюються до тонкого кишківника, і викликають його подразнення або поверхневі некрози. З часом гельмінти можуть зрости до 1,0-1,7 мм на 0,3-0,4 мм. Відбувається також можливе проникнення паразитів у стінку кишківника та утворення навколо гельмінту або відкладених ним яєць фіброзної цисти. Шляхом кровотоку, яйця можуть повною мірою перенестися в інші органи, такі як серце, головний мозок та спинний мозок, ініціюючи у цих органах гранулематозні процеси. Термін інкубації становить 7-10 днів.
Епідеміологія гетерофіозу
H.heterophyes широко поширене захворювання і навіть у країнах, де воно не поширене, люди все одно можуть заражатися. Особливо висока вражає спостерігається в долині Нілу, Ізраїлі, Японії, Південної Кореї, Тайвані, на Філіппінах та в Південному Китаї. У Греції також був описаний гетерофіоз, а також висока уражаність виявляється у тих, хто вживає в їжу солону та мариновану рибу із сімейства кефалевих.
Також, захворювання на гетерофіоз часто виявляються у тих, хто їв приготовлені з купленої на ринку інвазованої риби «sashi».
Симптоми гетерофіозу
Інвазія при малій кількості паразитів може протікати безсимптомно, проте коли їх кількість збільшується, виникають дискомфортні кишкові розлади, такі як нудота, блювання, періодична діарея, зниження апетиту, що призводить до анорексії. Також можна побачити пептичні виразки. Часто визначається еозинофілія в аналізі крові. У поодиноких випадках розвиваються значні поразки ЦНС, що виражаються в судомних нападах і доходять до смерті від серцевої недостатності. Плоскі черви можуть викликати біль у животі, пронос, м’язові болі, головний біль і пітливість. Без правильного лікування, є ризик появи анемії та ознак гіпертензії. Також можуть виявлятися хрипи при поразці серця.
Ускладнення після зараження гельмінтами рідкісні, проте все ж таки мають місце бути. Це пов’язано з можливим занесенням личинок у міокард, головний мозок, а також очі. На Філіппінах 15% смертельних випадків через проблеми з серцем обумовлені гетерофідним міокардитом, що виникає через зараження личинками гельмінтів.
Без ускладнень прогноз на одужання сприятливий.
Діагноз гетерофіозу
H.heterophyes є короткоживучим паразитом, що не перевищує 2 місяців. Тому відстеження яєць, що залишилися у фекаліях понад 2 місяці після виїзду з ендемічної території, дозволяє припустити інвазію людей не H.heterophyes, а Opisthorchisfelineus або C. sinensis. Яйця цих трематодів мало відрізняються. Однак, точна ідентифікація є можливою за наявності дорослих гельмінтів, витягнутих після застосування антигельмінтиків.
Профілактика гетерофіозу
Для профілактики рекомендується уникати вживання сирої або недовареної риби, в якій можуть бути паразити, що викликають кишкові трематодози. Таким чином, процедура правильного приготування рибних продуктів, а також їх зберігання та транспортування відіграє важливу роль у запобіганні зараженню трематодозами.