Порушення обміну речовин, що призводить до утворення каменів у нирках – це сечокам’яна хвороба. Патологія поступово прогресує: спочатку йде накопичення мікролітів (пісок), які утворюють конкременти. Виникнення хвороби може бути як у дорослих так і у дітей, незалежно від їхньої статі. Важливе своєчасне лікування сечових каменів, щоб уникнути серйозних наслідків.
Симптоматика
Ознаки сечокам’яної хвороби на ранніх стадіях практично не виявляються. Пацієнти можуть скаржитися на свербіж, печіння або будь-які неприємні відчуття під час походу в туалет. При прогресуванні патології можуть виявлятися такі симптоми:
- Больовий синдром із пароксизмальною або постійною локалізацією у нирках
- Сечова дисфункція
- Зміна кольору сечі через змішування з кров’ю чи гноєм
- Загальні симптоми отруєння (нудота, початок лихоманки)
При прогресуванні захворювання, камені, що рухаються по сечотоку, можуть викликати ниркову кольку. Подібний стан закупорює сечовид і супроводжується гострими болями, при якому загальний перебіг стає важким.
Гендерні особливості хвороби
У жінок і чоловіків, сечокам’яна хвороба, викликає практично ті самі симптоми. Однак у чоловіків захворювання діагностується частіше, але у жінок характерна більш тяжка патологія та утворення гострих коралітів.
Відмінність симптомів лише у ступеня вираження болю. Хвороба у чоловіків – викликає біль у статевому члені, у жінок – біль у статевих губах.
Етіологія захворювання
Причини утворення сечокам’яної хвороби складні. Найчастіше вони пов’язані з генетичною схильністю до порушення обміну речовин. Спостерігається хімічний дисбаланс водно-сольового складу сечі хворого. При здачі аналізів показується перевищення таких речовин:
- Оксалат
- Сіль кальцію
- Фосфат
- Сечова кислота
Провокуючі фактори – неправильне харчування, дисбаланс хімічного складу води, що споживається, фізичні навантаження або гіподинамія.
Постановка діагнозу
Діагностика сечокам’яної хвороби обумовлена збиранням медичної документації та ретельним обстеженням, яке включає:
- Загальний аналіз крові
- Біохімія крові
- Загальний аналіз сечі
- УЗД нирок та сечостатевої системи
- Екскреторна урографія
- КТ обстеження
На підставі лабораторних та інструментальних досліджень визначається тип каменів:
- Оксалат кальцію (темного кольору, щільної консистенції, із шипами на поверхні)
- фосфат кальцію (м’який, злегка шорсткий, сірого кольору)
- Урат (гладка та жовта структура, твердий компонент)
Розташування каменів може фіксуватися в нирках, сечоводах та сечовому міхурі.
Як лікувати сечокам’яну хворобу
Лікування сечокам’яної хвороби залежить від тяжкості її перебігу. При прояві захворювання та каміння невеликого розміру застосовують консервативний підхід. Він включають такі завдання:
- Дієта з низьким вмістом натрію та оксалатів
- Збагачення водного режиму для винесення піску та дрібних утворень
- Рослинні препарати
- Болезаспокійливе
- Спазмолітики
- Медикаменти, які допомагають розчиняти та виводити пісок з організму
Літотрипсія – новий метод, який довів величезну ефективність. Це малоінвазивна дія, яка не передбачає хірургічних втручань. Ударними хвилями відбувається дроблення каменів, за допомогою спостереження УЗД або рентгеноскопії. При дії хвиль, камені дробляться на дрібні шматочки, які потім самостійно виходять із організму із сечею. Цей метод підходить для невеликого каміння, розташованого у верхніх сечовивідних шляхах.
Хронічні камені сечовивідних шляхів і велике каміння, коралоподібне каміння, лікуються тільки при хірургічному втручанні. Якщо є необхідність, проводиться операція видалення каменів. У важких випадках утворення видаляють разом із нирками.
Уретроскопія – це процедура, яка проводиться за допомогою спеціальних інструментів, що вводяться в сечоводу. Щоб камені виходили самі собою, їх роздавлюють на дрібні уламки, що є ефективним методом.
Швидка професійна допомога, з великою ймовірністю запобігає розвитку та ускладнення захворювання такий як нирковий коліт. У нашому медичному центрі, Ви знайдете все необхідне для сучасного та ефективного лікування сечокам’яної хвороби.
Сечекам’яна хвороба, консультація уролога у МЦ Альтернатива
На консультації уролог докладно відповість на всі питання, що Вас цікавлять.
Зверніться за допомогою до уролога, якщо у Вас проблеми з сечовипусканням або часте сечовипускання, біль у попереку, кров у сечі та інші симптоми, які Вас турбують.
Прийом включає:
- Лікар знайомиться з історією хвороби пацієнта
- Огляд
- Встановлюється початковий діагноз, призначаються аналізи та необхідні процедури
Якщо ви плануєте пройти обстеження відразу після візиту до лікаря, будь ласка, приходьте до клініки з повним сечовим міхуром.
Не відкладайте похід до лікаря – приходьте на консультацію до уролога у МЦ Альтернатива у Києві та довірте своє здоров’я компетентним фахівцям!
Щоб візит до лікаря пройшов максимально ефективно, підготуйтеся до первинної консультації:
- Візьміть із собою лікарняні виписки
- Результати всіх обстежень, які Ви проходили протягом останніх 2–3 років (включаючи рентгени та томографії)
- Висновки фахівців