Сечова кислота у крові
Що таке сечова кислота та як сечова кислота утворюється в організмі? Основним джерелом сечової кислоти є пуринові сполуки, що входять до складу нуклеїнових кислот. Більшість пуринів утворюється при природному оновленні клітин, решта надходить з їжею.
Розщеплення пуринів відбувається у печінці, після чого продукти метаболізму або беруть участь у синтезі нових нуклеотидів, або виводяться з організму:
- близько 70% сечової кислоти надходить у нирки і виводиться із сечею
- залишок потрапляє в травний тракт і виводиться з калом
У нормі процеси синтезу та виведення сечової кислоти збалансовані. Однак при порушенні цієї рівноваги може виникати гіперурикемія – постійне підвищення концентрації сечової кислоти у крові. Це збільшує ризик сечокам’яної хвороби, нефропатії та інших захворювань нирок. Уратні кристали відкладаються в суглобах та тканинах, викликаючи запалення та пошкодження (подагричний артрит).
Чому рівень сечової кислоти у крові може бути підвищений?
Гіперурикемія виникає або через надмірне утворення сечової кислоти в організмі, або через проблеми з її виведенням.
Які чинники призводять до підвищення рівня сечової кислоти у крові?
- Надмірне споживання продуктів, багатих пуринами . Особливо високо їх вміст у жирних сортах м’яса та риби, субпродуктах, бобових, пиві, ковбасах, деяких овочах та морепродуктах.
- Прийом певних ліків , таких як стероїди, діуретики, циклоспорини, цитостатики, бета-блокатори та аспірин.
- Масова загибель клітин , що призводить до вивільнення пуринів. Це відбувається при хронічному алкоголізмі, онкологічних захворюваннях та під час протипухлинної терапії.
- Порушення у роботі сечовидільної системи , які погіршують фільтрацію та виведення уратів, такі як полікістоз нирок, нефропатія, ниркова недостатність, ацидоз та токсикоз.
- Ризик гіперурикемії також підвищується при захворюваннях, таких як артеріальна гіпертензія, гіпотиреоз, інсулінорезистентність, гострі інфекції, інтоксикації, хронічні захворювання шкіри (псоріаз, екзема), ожиріння, зневоднення та атеросклероз. Уроджені хвороби, наприклад, синдром Лєша-Ніхана, також сприяють накопиченню уратів.
Як знизити рівень сечової кислоти у крові?
Нормальний рівень сечової кислоти не повинен перевищувати 6 мг/дл (360 мкмоль/л). У пацієнтів з подагрою він може досягати 7-8 мг/дл і вище, при цьому в сечі рівень сечової кислоти знижується. Для нормалізації призначають антигіперурикемічні препарати, такі як Фебуксостат-НАН.
Крім медикаментів зниження рівня сечової кислоти можна досягти за допомогою дієти з обмеженою кількістю пуринів. Важливо також підвищити фізичну активність, оскільки її недолік є чинником ризику розвитку гіперурикемії. При порушеннях роботи нирок необхідна відповідна терапія їх відновлення.
Як вивести надлишок сечової кислоти з організму?
Для зниження рівня сечової кислоти в організмі людям із гіперурикемією рекомендується переглянути харчування. Необхідно виключити або суттєво обмежити продукти, багаті на білки, такі як жирне м’ясо та риба, субпродукти, морепродукти, ковбаси, консерви, бобові, а також відмовитися від алкоголю та дріжджових напоїв, особливо пива та вина.
Важливо стимулювати олужнення сечі та прискорити виведення уратів, збільшивши діурез.
Дієта, спрямована на зниження рівня сечової кислоти:
- Основу раціону складають крупи та злаки (за винятком білого рису та вівсянки), молочні продукти, горіхи, ягоди, фрукти та овочі (крім шпинату, спаржі, цвітної капусти, редиски, щавлю, інжиру, ревеню та малини); допускається помірне вживання яєць, житнього та пшеничного хліба, макаронів.
- Збільшення споживання рідини (щонайменше 2-2,5 літрів щодня за відсутності протипоказань нирок, серця чи судин). До раціону включаються питна вода, морси, компоти, несолодкі соки, відвар шипшини, настій липи та м’яти, молоко. Лужні мінеральні води також сприяють розчиненню та виведенню сечової кислоти.
- Виключення жирних, солоних і копчених продуктів , які затримують рідину і погіршують виведення уратів.
- Нежирні сорти м’яса та риби рекомендується вживати 2-3 рази на тиждень, переважно у відвареному вигляді. М’ясні, грибні та рибні бульйони краще замінити на овочеві супи з крупами чи молоком.
Голодування та переїдання протипоказані, оскільки обидва ці фактори підвищують рівень сечової кислоти. Важливо уникати зневоднення, контролювати вагу та стежити за хронічними захворюваннями. Якщо зміни життя не призводять до нормалізації рівня уратів, можуть бути призначені антигіперурикемічні препарати.
Для контролю рівня сечової кислоти у крові проводиться спеціальний аналіз (Uric Acid). Слід враховувати, що під час загострення подагри рівень сечової кислоти може знижуватись, а її сильно знижений рівень може свідчити про порушення білкового обміну. Тимчасове підвищення рівня сечової кислоти також можливе і натомість стресу, інтоксикації та інших тимчасових станів. Для точності діагностики рекомендується повторити аналіз кілька разів.
Методика відновлення організму при підвищеному рівні сечової кислоти у крові в МЦ “Альтернатива”
(стаціонарно 5-10 діб або амбулаторно)
Підвищений рівень сечової кислоти в крові – це стан, який може призвести до таких захворювань, як подагра, сечокам’яна хвороба, ураження суглобів та нирок. У медичному центрі «Альтернатива» розроблено комплексну програму відновлення організму, спрямовану на усунення причин гіперурикемії та відновлення системного балансу. Програма доступна як в умовах цілодобового стаціонару з проживанням в 1- або 2-місних номерах, так і амбулаторно — із щоденним відвідуванням процедур.
Діагностика при підвищеному рівні сечової кислоти
Для індивідуального підбору терапії проводиться комплексне обстеження:
- Консультації лікарів-фахівців
- УЗД органів черевної порожнини та нирок: оцінка стану печінки, жовчного міхура, жовчних проток, підшлункової залози, селезінки, нирок
- ЕКГ – контроль стану серцево-судинної системи
- Діагностика вірусів, бактерій, грибків, паразитів та інтоксикацій, а також визначення дефіциту вітамінів та мікроелементів на Комплексі Медичному Експертному (КМЕ)
- Тестування харчової непереносимості та індивідуальних реакцій організму
- Лабораторні аналізи: рівень сечової кислоти, креатиніну, С-реактивного білка, показники роботи печінки, нирок, кислотно-лужний баланс, pH сечі та інші маркери обміну речовин.
Медичне харчування та очищення при гіперурікемії
- Гіпоалергенне харчування – індивідуально підібране вегетаріанське меню, сироїдіння, сокотерапія – сприяють зниженню надходження пуринів, нормалізації обміну речовин та розвантаженню органів виділення.
- Лікувальне голодування (10–15 діб) – потужний інструмент активації процесів аутолізу, виведення накопичених кристалів сечової кислоти, зняття запалення та перевантаження з нирок та печінки.
Програма детоксикації при гіперурікемії
- очищення товстого та тонкого кишечника – клізмові процедури, мікроклізми з озонованою олією, ортоградне промивання тонкого кишечника, фіточаї
- очищення печінки та жовчного міхура , відновлення відтоку жовчі
- очищення нирок за допомогою натуральних зборів та процедур
- застосування антипаразитарних, жовчогінних, ниркових чаїв – зниження токсичного навантаження.
- масаж – поліпшення лімфовідтоку та прискорення виведення продуктів розпаду
Озонотерапія при гіперурикемії
Озонотерапія ефективно нейтралізує токсини, запалення, покращує кровообіг та функцію нирок:
- Внутрішньовенне введення озонованого фізрозчину – покращує мікроциркуляцію, знижує запалення, активує ферментні процеси.
- Велика аутогемоозонотерапія – насичення крові озоно-кисневою сумішшю, зміцнення імунітету.
- Ректальні інсуффляції озоно-кисневої суміші – вплив на кишкову флору та детоксикацію через слизову.
- Прийом озонованої води та олії всередину – нормалізація обміну речовин, протизапальний ефект.
- Зовнішнє застосування озонованої олії – при ураженнях шкіри або суглобів (наприклад, подагричних шишках).
- Санація ЛОР-органів озоно-кисневою сумішшю – усунення хронічних вогнищ запалення, що впливають на імунітет та обмінні процеси.
Корекція патологій та активація систем відновлення
- вплив на паразитарне, грибкове та вірусне навантаження на КМЕ – індивідуальні частотні програми корекції
- вісцеральна терапія (масаж внутрішніх органів) – нормалізація відтоку жовчі, поліпшення кровопостачання печінки, кишечника та нирок
- фотонна терапія – активація обмінних процесів, зняття запалення у суглобах та органах
- пресотерапія (апаратний лімфодренажний масаж) – покращення дренажної функції, зниження набряків та прискорення виведення продуктів розпаду сечової кислоти
- дуоденальне зондування – очищення жовчного міхура, стимуляція функції печінки
- витягування хребта на апараті “Ормед-професіонал” – зняття компресії з нервових закінчень, покращення трофіки внутрішніх органів
Результати програми лікування гіперурикемії
- зниження рівня сечової кислоти у крові
- покращення функції печінки, нирок, кишечника
- зняття запальних процесів у суглобах
- усунення порушень обміну речовин
- зміцнення імунної системи та усунення паразитарного, грибкового та вірусного навантаження
- підвищення загального рівня енергії, покращення сну та травлення
Програма адаптується під конкретний стан пацієнта (включаючи подагру, нефропатію, ожиріння, синдром хронічної втоми та інші обмінні порушення.