Говорять, щастя не можна купити за гроші. Але чи можна змусити себе бути щасливим? Як виявилось, можна. Для цього потрібно лише виробити певні звички, які допоможуть стати щасливим добровільно-примусово.
- Оточуйте себе щасливими людьми.
Група вчених із Framingham Heart Study протягом двох десятиліть вивчала феномен «поширення щастя», як вони це назвали. Дослідження показали, що люди, які спілкуються зі щасливими людьми, з більшою ймовірністю досягнуть щастя в майбутньому. Тож обмежуйте спілкування з песимістами!
- Усміхайтеся.
Інші дослідження показали, що посмішка підвищує настрій. Якщо ви посміхатиметеся протягом 10-15 хвилин, вам дійсно стане краще. Але не варто вдавати, посмішка не сумісна з думками про щось погане, ймовірно, спрацює зворотний ефект. Тому посміхайтеся та думайте про хороше!
- Розвивайте здатність до відновлення.
Психологи вважають, що саме здатність до відновлення є антонімом депресії, а не щастя. Живіть так, як мовиться в японській приказці – «упади сім разів, устань вісім». Щасливі люди знають, як пережити труднощі та потрясіння, їх здатність до відновлення перетворюється на своєрідну зброю проти неприємностей, які неминуче відбуваються у житті будь-якої людини.
- Намагайтеся бути щасливим.
Звучить безглуздо? Зовсім ні, ви цілком здатні впливати на власне емоційне тло, просто припиніть вибирати негатив. Налаштовуйте себе на добре, і це спрацює.
- Концентруйтеся на хорошому.
Нещасні люди постійно говорять про проблеми, а якщо в їхньому житті і відбувається щось добре, вони швидко про це забувають. Дозвольте собі жити навпаки! Приділяйте увагу добрим подіям – відсвяткуйте невелику премію, яку заслужили так важко; побалуйте себе десертом за день без похмурості; сходіть із друзями в кіно, яке так довго чекали. Приділяйте увагу маленьким перемогам, щоби привернути великі.
- Цінуйте дрібні радості.
Підставити обличчя теплому дощу і нікуди не поспішати, розслабитись у парку, насолоджуючись морозивом, почастувати бездомного пса булочкою та радіти подяки в його очах. Щасливі люди вміють цінувати маленькі радощі, з яких складається велике щастя.
- Діліться.
Щасливі люди знаходять час на добрі справи і знають, що добро завжди повертається. Безкорисливі вчинки, участь у волонтерських заходах чи допомога ближньому – все це сприятливо позначається на психологічному та фізичному стані людини. Психологи говорять про «кафе, що допомагає» – добрі справи стимулюють вироблення допаміну, прямо як наркотичні речовини.
- Не думайте про час.
Існує таке поняття, як «потік». Це коли людина втрачає почуття часу, займаючись чимось захоплюючим та надихаючим. Щасливі люди несвідомо шукають собі такі мети, що вимагають від них зусиль, певних навичок, стаючи викликом. Досягаючи таких цілей, вони потрапляють у «потік», який сп’янює почуттям успіху.
- Вибирайте глибоке спілкування.
Підтримувати почуття радості, відчувати себе живим і потрібним – все це здатне дати спілкування. Обмін порожніми фразами безперечно буває приємним, але справжнє задоволення приносить лише глибоке спілкування, душевні розмови та серйозні теми. Люди частіше говорять про щось незначне, заповнюючи своє життя порожнім «бла-бла-бла», замість того, щоб говорити про те, що їх справді хвилює і змушує серця битися швидше. Знайдіть час для таких розмов і не бійтеся висловлювати почуття.
- Не бійтеся витрачати гроші на інших.
Той, хто стверджував, що щастя не можна купити за гроші, ніколи не витрачав їх на інших людей. Подарунки близьким людям можуть приносити радість тому, хто дарує, особливо якщо це зроблено з душею. Пам’ятайте про те, що давати – крутіше, ніж брати.
- Вмійте слухати.
Слухаючи ми отримуємо нові знання. Розмовляючи, ви від знань закриваєтеся. Крім того, вміння слухати допомагає оточуючим відчути свою цінність для вас, це завжди приємно. Люди не залишаються байдужими до людини, яка готова їх вислухати. Просто слухайте близьких, так ви зміцните ваші стосунки і отримаєте емоційну віддачу, що робить вас трохи щасливішим.
- Підтримуйте зв’язок.
Сучасні технології спрощують спілкування – відправити смс, зателефонувати відеочату, запостити фотографії. Все це круто, але не те, що може принести справжнє щастя. Проїхати півкраїни заради зустрічі з давнім другом – ось це щастя. Вченими доведено, що важливою складовою взаємин між людьми є дотики, і доти, доки соціальні мережі не дозволять нам торкатися одна до одної, вони не замінять живої зустрічі. Люди за своєю природою потребують спілкування та почуття причетності до життя інших, тому підтримуйте зв’язок не лише онлайн, а й наживо.
- Шукайте хороше.
Вчіться бачити хорошу сторону у всьому, що відбувається. Таке ставлення до життя знижує кількість стресів, проблем із серцем та емоційним рівнем. Вибираючи позитивний підхід, ви обираєте щастя та здоров’я.
- Цінуйте хорошу музику.
Музика здатна дивовижним чином впливати на стан людини, тому наближається до вибору треків з усією відповідальністю. Весела чи сумна пісня здатна змінювати настрій людини та її сприйняття світу. Вчені проводили дослідження, в якому просили учасників визначити, яка людина зображена на фотографії – щаслива чи нещасна.
Незалежно від виразів осіб та оточення, учасники частіше визначали стан зображених на фото людей відповідно до музики, яка грала на той момент. Якщо це була весела пісня – фотографії здавалися щасливими, а якщо сумна – нещасними. Намагайтеся заповнювати свій плейлист позитивними піснями, і тоді саундтрек до вашого життя буде таким самим.
- Виходьте із мережі.
Цифрова детоксикація, як називають обмеження доступу до інтернету та гаджетам вчені, дозволяє нашому мозку відпочити та перезавантажитись. Робіть це хоча б час від часу, вимикаючи телефон, відходячи від комп’ютера або відкладаючи планшет. Інтернет, новини, соціальні мережі – все це нікуди не подінеться, якщо на якийсь час дозволите собі насолодитися справжнім життям, замість віртуального.
- Знайдіть час для духовних практик.
2009 року вчені провели дослідження, опитавши дітей з різних сімей. Виявилося, що діти, які мали приналежність до релігії чи духовних практик, були щасливішими, ніж ті, хто просто жив. Це пояснюється наявністю певної мети у житті дітей, яка ставала їм визначальною, призначенням.
Це не означає, що вам терміново потрібно йти до церкви. Просто знайдіть для себе «ритуал», який допоможе підживлювати емоційний стан. Це може бути йога, медитація, будь-яка практика, що очищає розум і дозволяє прислухатися до себе. Не важливо, що це буде. Знайдіть заняття, яке повторюватиметься щодня, щомісяця – це стане своєрідним якорем, здатним упорядкувати життя та дати час для перепочинку.
- Займайтеся спортом.
Недаремно кажуть «у здоровому тілі – здоровий дух». Фізичні вправи стимулюють вироблення ендорфіну – гормону щастя. Такі хімічні реакції у мозку позбавляють відчуття тривоги, пригніченості, депресивних станів. Вам не обов’язково бігти марафон або щодня відвідувати спортзал, щоб стати щасливішими. Достатньо ранкової зарядки, щоб ви почали цінувати і любити своє тіло трохи більше. Це дасть вам заряд бадьорості та впевненості на весь день.
- Гуляйте.
Чи відчуваєте себе млявим і пригніченим? Не поспішайте заварювати каву, просто вийдіть на прогулянку! Свіже повітря і природа – невичерпне паливо для душі, так що просто додайте в свій розклад хоча б двадцятихвилинні прогулянки, і помітите, що стали трохи щасливішими.
- Дайте себе час поніжитися у ліжку.
Цілком можливо “встати не з тієї ноги”, якщо після першої трелі будильника ви повинні схопитися і бігти збиратися. Дуже важливо прокидатися плавно, даючи собі час насолодитися обіймами ковдр та подушок. Міцний сон та плавне пробудження – запорука гарного настрою на весь день.
- Смійтеся.
Сміх стимулює вироблення гормонів щастя, підвищуючи настрій. Тож дозвольте собі сміятися від душі! Вчені стверджують, що мозок сприймає регулярний сміх так само, як будь-які тренування, знижуючи чутливість до стресу та болю. Тож знайдіть час для сміху у своєму щільному графіку.
- Не соромтесь.
Щасливі люди широко йдуть, і це не метафора. Вони більш розкуті та розслаблені, і це знову-таки запускає певні реакції у нашому мозку. Звучить парадоксально, але хода теж здатна робити людей щасливішими. Чим вільніше ви рухаєтеся, тим розслабленіше і спокійніше почуваєтеся. Пройдіться дрібними кроками, дивлячись під ноги. Ну що вже відчуваєте себе радісним? Саме так.