Застій жовчі, також відомий як холедохолітіаз, є медичним станом, при якому жовч, вироблена печінкою і необхідна для перетравлення жиру, застоюється в жовчних протоках. Це відбувається через різні причини, включаючи порушення обміну речовин, запалення жовчних шляхів, утворення каменів у жовчному міхурі або жовчних протоках, інфекції або пухлини.
Симптоми застою жовчі
- Болі у верхньому правому квадранті живота, які бувають тупими, колючими або гострими, і посилюються після прийому жирних харчових продуктів.
- Відчуття тяжкості чи тиску у животі.
- Порушення травлення, такі як нудота, блювання, печія, відрижка.
- Жовтяничність шкіри та склери (жовтушність), викликана накопиченням білірубіну – пігменту, який утворюється при руйнуванні червоних кров’яних клітин і нормально виводиться з організму з жовчю.
- Загальна слабкість та стомлюваність.
Діагностика застою жовчі
Діагноз застою жовчі зазвичай проводиться за допомогою різних медичних досліджень:
- Ультразвукове дослідження жовчних шляхів
- Комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ)
- Аналізи крові на наявність показників функції печінки
Лікування застою жовчі
Лікування застою жовчі включає консервативні методи:
- Зміна дієти
- Прийом ліків, спрямованих на розкриття жовчних проток
- Фізична активність
- Хірургічне втручання, таке як ендоскопічна ретроградна холецистохолецистектомія (ЕРХХ), щоб видалити камені з жовчного міхура або жовчних проток, або інші хірургічні процедури видалення перешкод у жовчних шляхах.
- Очищення печінки та жовчного міхура із застосуванням магнезії або масляно-кислотного дюбажу
- Дуоденальне зондування печінки
- Проведення протипаразитарної програми
- Очищення всього організму на 5-10 днів в умовах стаціонару чи амбулаторно
- Амбулаторна або стаціонарна програма очищення на 5-10 днів. Очищення організму допомагає вивести токсини та шлаки з організму, відновити обмін речовин, знизити вагу, відновити роботу кишківника, печінки, жовчного міхура, лімфатичної та кровоносної системи.
- Обстеження. УЗД органів черевної порожнини, лабораторні аналізи, аналіз стану організму на Комплексі Медичному Експертному.
- Програма детоксикації. Проживання; Харчування; Фіточаї; Масажі; Озонована вода; Ректальні інсуфляції озоно-кисневою сумішшю; Продування слухового каналу озоно-кисневою сумішшю; Очисні клізми; Сліпе зондування жовчного міхура та печінки (Дюбаж); Очищення тонкого та товстого кишківника (ортоградно)
- Озонотерапія: внутрішньовенна, ректальні інсуфляції, санація верхніх дихальних шляхів озоно-кисневою сумішшю, прийом озонованої води, озонована олія
- Протипаразитарні програми
- Пресотерапія. Очищення лімфатичної системи
- Вісцеральний масаж – масаж внутрішніх органів: сприяє нормалізації обмінних процесів в організмі, зменшенню спазму кишківника, очищенню від слизу та паразитів, спалюванню вісцерального жиру, активації роботи печінки та жовчного міхура, органів малого тазу
Причини застою жовчі
Застій жовчі має різні причини, включаючи:
- Жовчнокам’яна хвороба. Накопичення жовчного каміння в жовчному міхурі або жовчних протоках призводить до застою жовчі. Жовчні камені блокують жовчні протоки та порушують нормальний відтік жовчі, викликаючи застій.
- Запалення жовчних шляхів. Запалення жовчних шляхів, таке як холангіт або холангіт, що склерозує, викликає застій жовчі. Запалення викликає вузлові зміни у жовчних протоках, що перешкоджають нормальному відтоку жовчі.
- Обструкція жовчних шляхів. Різні пухлини, кісти, стриктури (звуження) або інші перешкоди у жовчних шляхах спричиняють застій жовчі. Це спричинюється як пухлинами самої жовчної системи, так і пухлинами суміжних органів, таких як панкреатичний рак або рак шлунка, які здавлюють жовчні протоки.
- Функціональні порушення жовчного міхура. Неконтрольовані скорочення жовчного міхура або його недостатня функція призводять до застою жовчі.
- Інші медичні стани. Неконтрольований цукровий діабет, цироз печінки, інфекції, запальні захворювання кишківника та інші медичні стани пов’язані із застоєм жовчі.
- Неправильне харчування. Багаті на жирну і висококалорійну їжу, маленькі прийоми їжі або тривалі перерви між прийомами їжі сприяють застою жовчі.
Застій жовчі провокується комбінацією факторів, і тільки лікар визначає точну причину застою жовчі та розробляє відповідний план лікування на основі медичного обстеження та діагностики.
Ускладнення застою жовчі
Застій жовчі виликає ряд ускладнень, включаючи:
- Жовчнокам’яна хвороба. Застій жовчі сприяє утворенню жовчного каміння або збільшує ризик їх утворення. Жовчні камені блокують жовчні протоки та викликають гостру хворобу жовчного міхура (холецистит) або інші ускладнення.
- Запалення жовчних шляхів. Застій жовчі призводить до запалення жовчних проток (холангіт), що спричинює біль, інфекцію та інші ускладнення.
- Панкреатит. Якщо жовчні камені блокують загальну жовчну протоку та підшлункову протоку, це провокує запалення підшлункової залози (панкреатит). Панкреатит – серйозне захворювання, яке супроводжується сильними болями у верхній частині живота, нудотою, блюванням, лихоманкою та іншими симптомами.
- Жовчний перитоніт. Якщо застій жовчі не лікується вчасно, це призводить до розриву жовчного міхура і виходу жовчі в черевну порожнину, спричиняючи запалення черевної порожнини (перитоніт). Жовчний перитоніт є важким ускладненням, що потребує негайної медичної допомоги.
- Жовтяниця. Застій жовчі призводить до порушення відтоку жовчі з печінки та викликає жовтяницю, що проявляється жовтяничним забарвленням шкіри та слизових оболонок, а також іншими симптомами, такими як втрата апетиту, стомлюваність та іншими проявами порушення функцій печінки.
- Інші ускладнення. Застій жовчі також спричинює інші ускладнення, такі як інфекції жовчних шляхів, утворення гепатичних абсцесів, дискінезія жовчного міхура (порушення його скорочувальної функції) та інші проблеми зі здоров’ям.
Як прогнати жовч із організму?
Проганяють жовч із організму за допомогою наступних методів:
- Медикаментозне лікування. Лікар призначає ліки, які допоможуть розріджувати жовч та стимулювати її виділення.
- Правильне харчування. Вживання їжі з низьким вмістом жирів та високим вмістом клітковини покращить відтік жовчі з печінки. Раціон має бути багатий овочами, фруктами, цільнозерновими продуктами, нежирними молочними продуктами та м’ясом. Регулярні прийоми їжі та уникнення переїдання також покращить функцію жовчного міхура.
- Фізична активність. Помірні фізичні навантаження, такі як ходьба, плавання, йога або інші форми фізичної активності нормалізують роботу жовчного міхура та поліпшить відтік жовчі.
- Повноцінний сон. Нестача сну впливає на функцію жовчного міхура та сприяє застою жовчі. Регулярний та якісний сон також нормалізує роботу жовчного міхура.
- Уникнення факторів ризику. Уникайте факторів ризику, таких як тривале голодування, стрес, ожиріння та вживання великих кількостей алкоголю, оскільки вони сприяють застою жовчі.
- Хірургічне лікування. У деяких випадках, якщо застій жовчі викликаний жовчнокам’яною хворобою або іншими структурними проблемами жовчних проток, знадобиться хірургічне лікування, таке як холецистектомія (видалення жовчного міхура) або інші хірургічні втручання.
- Проведення програми детоксикації всього організму, включаючи печінку та жовчний міхур.