Меторхоз – гельмінтне захворювання , відоме серед багатьох рибоїдних тварин, включаючи кішок, собак, лисиць, песців і навіть людини – викликається паразитичною трематодою Metorchis albidus , яка паразитує в жовчному міхурі, жовчних протоках та жовчних ходах печінки.
Етіологія меторхозу
В організмі проміжного господаря (молюсків та риб), весь життєвий цикл гельмінтоподібного паразита, проходить крізь різні личинкові стадії. Дорослі особи паразитів, мають маленькі розміри, близько 2,5-3,5 мм завдовжки і 1,2-1,6 мм завширшки. Їхнє грушоподібне тіло відрізняється звуженим переднім кінцем і закругленим заднім, а поверхня кутикули покрита бронзовими шипами.
Розвиток збудника досягається завдяки трьом господарям. Дефініторами-господарями можуть бути кішки, собаки, лисиці, песці, полівки водяні та людина. Вони виділяють у зовнішнє середовище яйця, а потім процес розвитку відбувається у водному середовищі. Водні дефінітори надають все необхідне для успішного зростання та розвитку збудника. Початковий (або кореневий) господар забезпечує температурне та морфологічне середовище, для їх розвитку.
Процес від вилуплення мірацидію з яєць, до повної зрілості метацеркаріїв, включає багато етапів. З яєць мірацидіїв вилуплюються личинки , які розвиваються у проміжному господарі – молюску Bithynia tentaculata . Потім починається подальший розвиток паразита в додаткових господарях, включаючи червонопірку, плітку, язей, густеру, амурів, карасів, товстолобиків і т.д. Розвиток меторхісів завершується поселенням метацеркаріїв у м’язах риб, у зябрових пелюстках, а також в оболонках очей. Протягом усього процесу паразити ростуть і розвиваються, поки не досягнуть зрілого стану.
Весняно-літній період приносить із собою підвищений ризик зараження риб церквами меторхозу. При залишанні молюсків, церкарії вільно плавають водоймами і вторгаються в тіло риб (другі проміжні господарі). Через споживання інвазованої риби з неблагополучних водойм, відбувається зараження і людей і тварин. Щоб запобігти поширенню цього захворювання, необхідно забезпечити правильну охорону водойм.
Симптоми меторхозу
Часто інфекція меторхозом проходить без ознак. Однак, коли виникають симптоми, то вони можуть виявлятися у вигляді:
- Лихоманки
- Озноба
- Болю в животі
- Збільшення печінки
- Нудоти, блювання та кропив’янки
Через якийсь час можуть виникнути ускладнення, які можуть розвинутися внаслідок закупорки жовчних проток або поза печінкою. У зв’язку з чим спостерігаються такі симптоми:
- Пожовтіння шкіри та білків очей
- Сверблячка
- Діарея та втрата ваги
Коли трематоди вражають печінку, можуть виникнути такі ускладнення, як:
- Рубцювання (фіброз)
- Бактеріальні інфекції
- Утворення жовчного каміння
- Панкреатит
Щоб уникнути таких складнощів, необхідно негайно звернутися до лікаря-паразитолога .
Іноді меторхози можуть призвести до зараження кишківника, легень, шкіри або горла.
Після проходження багатьох років, у людей, заражених вірусом, може виникнути рак жовчних проток – холангіокарцинома.
Профілактика меторхозу
Для боротьби та профілактики впроваджуються заходи, спрямовані на те, щоб запобігти припущенню в їжу тваринами та людьми необробленої чи погано обробленої риби та рибних продуктів з несприятливих водойм. Проводяться дослідження на рибах, що мешкають у природних водосховищах, з метою визначити рівень зараженості меторхозом. Аналіз виконується, щоб отримати дані про поширення шкідливих паразитів серед місцевих видів риб.
Виявивши заражену рибу, необхідно негайно вжити заходів щодо її дезінфекції – використання заморозки або термічної обробки. Відповідно до нормативних даних, наявність живих меторхозів у рибі та рибної продукції неприпустима. У зв’язку з цим, необроблена сира риба повинна бути суворо заборонена до вживання в будь-якій їжі, а також для годування тварин, включаючи кішок, собак, свиней та інших.
Для особистого захисту від меторхозу рекомендується проводити ретельну термічну обробку риби, холодильну стабілізацію, заморожування, прожарювання. При використанні риби як корму для тварин – проварювати до повної загибелі личинок гельмінтів. Також проводиться пояснювальна та просвітницька роботи, спрямовані на профілактику меторхозу серед населення.
До програми лікування глистів включено:
- Проживання та індивідуальне харчування (у стаціонарі)
- Консультація сімейного лікаря та інших фахівців
- Лабораторна діагностика
- Функціональна діагностика (ЕКГ, УЗД печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, нирок)
- Глибокий Аналіз стану організму із застосуванням Комплексу Медичного Експертного: діагностуються всі види паразитарних захворювань
- Проводиться Компенсаторна корекція стану організму за допомогою Комплексу Медичного Експертного з впливом на вірусну, грибкову та паразитарну інфекцію.
- Підбір харчування та вітамінно-мінерального комплексу, визначення алергенів
- Вісцеральний масаж: масаж внутрішніх органів
- Пресотерапія покращує роботу судинної та лімфатичної системи, нормалізує відтік лімфи та допомагає очистити кров та міжклітинний простір від токсинів паразитів.
- Озонована вода, протипаразитарний фіточай та відвари протипаразитарних трав, гомеопатія, проводяться ректальні інсуфляції озоно-кисневою сумішшю
- Сануються хронічні осередки інфекції ЛОР-органів за допомогою промивання та продування озоно-кисневою сумішшю
- Проводиться санація товстого кишківника озоно-кисневою сумішшю, застосовуються мікроклізми з озонованою оливковою олією.
- Застосовується внутрішньовенна озонотерапія для впливу на паразитів у кровоносній системі (для дорослих).
Дуже задоволена лікуванням меторхозу в клініці. Проживання в стаціонарі було зручним, всі процедури ефективними. Особливо допомогли озонована вода та протипаразитарний фіточай. Вдячна всьому медичному персоналу!