Хламідіоз – це одне з найпоширеніших захворювань, що передаються статевим шляхом. Зазвичай воно розвивається безсимптомно. Дані статистики говорять про те, що його діагностують у 40% молодих жінок, які досягли статевозрілого віку та мають регулярний інтимний контакт із чоловіками. При досягненні віку 25 років ця цифра зростає до 60%.
Причини та шляхи зараження хламідіозом у жінок
В основному, причиною появи хламідій в організмі є незахищені статеві зв’язки, як оральні, так і анальні. Зараження жінки хламідіоз проявляється не відразу, а приблизно через місяць. Щоб заразитися, жінці достатньо один раз зайнятися сексом з інфікованим чоловіком, не використавши засоби контрацепції.
Також причиною зараження є:
- Поганий імунітет
- Голодування
- Секс під час статевого дозрівання
Тільки клінічні дерматологи можуть відрізнити метод зараження у домашніх умовах. При недотриманні елементарних правил гігієни (користуватися чужою білизною, постільною білизною і не мити руки) виникає зараження. Дотримання правил гігієни убереже вас від інфекції, навіть якщо у вас є побутовий контакт із переносчиком хвороби.
До цього всього є ще вертикальний шлях зараження, при якому хламідіоз передається від майбутньої матері до новонародженої дитини під час пологів.
Симптоми хламідіозу у жінок
Хламідії викликають більше 20 клінічних симптомів та патологічних станів. Близько 26% хворих на сифіліс пов’язані з хламідійною інфекцією. Майже 28% хламідіозу були у жінок із трихомоніазом і 30% у жінок із гонореєю.
Як згадувалося раніше, не у всіх пацієнтів спостерігаються тяжкі симптоми. Крім того, клінічна картина залежить від форми захворювання та первинного вогнища інфекції. За наявності у жінок нижньоурогенітального хламідіозу можуть виникати такі суб’єктивні симптоми:
- Слизово-гнійні виділення (переважно з уретри, але іноді і зі статевих шляхів)
- Дискомфорт або біль, що тягне внизу живота
- Сверблячка та печіння статевих органів
- Біль при сечовипусканні
- Дискомфорт під час сексу
- Поява кров’янистих виділень, крім менструації.
Якщо говорити про об’єктивні симптоми, то у жінок відзначається почервоніння та набряк зовнішніх статевих органів. При огляді, слизова оболонка шийки матки гіперемована, набрякла, є ерозії.
Хламідійні інфекції аноректальної області зазвичай протікають безсимптомно. Однак у деяких випадках можливі свербіж та печіння в області заднього проходу, легкі виділення, болючість дефекації.
Розвиток урогенітального хламідіозу, тобто патології, що вражають органи малого тазу, проявляється такими симптомами:
- Генітальні слизово-гнійні виділення
- Болі внизу живота (часто переймоподібні)
- Біль та набряк вульви
- Різь при сечовипусканні, каламутна сеча
- Почервоніння зовнішніх статевих органів
- Порушення менструального циклу (рідко)
Під час обстеження, фалопієві труби та яєчники будуть збільшені, а дуга піхви вкорочена. У міру затягування інфекційного процесу порушується ендокринна функція яєчників. У деяких випадках єдиною ознакою патології є розвиток безпліддя.
Двома іншими існуючими формами інфекції, є хламідійний фарингіт та кон’юнктивіт. У першому випадку ознаками даної хламідійної інфекції у жінок є сухість у роті та біль при ковтанні. Слизова ротоглотки набрякла та гіперемована.
Якщо говорити про хламідійний кон’юнктивіт, то для нього характерна сухість і почервоніння кон’юнктиви очей, розвиток світлобоязни, легка хворобливість. У деяких випадках з куточка ока розвиваються слизово-гнійні виділення.
Наслідки хламідіозу у жінок
За статистикою, десь 30-40% відсотків жінок, які страждають на хламідіоз, спостерігаються запальні процеси в матці, яєчниках і маткових трубах. У разі тривалої відсутності лікування, наприклад, якщо захворювання тривалий час протікало без симптомів, з’являються багато спайок, які створюють перешкоди на шляху проходження маткових труб.
Жінки часто стикаються з наслідками захворювання на хламідіоз. Наприклад, приблизно 20% пацієнток відчувають зниження фертильності в результаті захворювання, 9% з ризиком позаматкової вагітності, а 18-20% відчувають хронічний біль у тазовій ділянці. Хламідіоз та його наслідки реально змінюють життя жінок.
Як показують дані, інфекції суттєво впливають на перебіг та результат вагітності. ІПСШ знаходиться на першому місці серед заразних хвороб, які приносять небажані наслідки такі, як викидень, передчасні пологи, а також затримка внутрішньоутробного розвитку. І так, у половині випадків материнське зараження хламідіями призводить до інфікування дитини, а в 15% таких випадків у новонароджених виявляється хламідійна пневмонія. Тому, при плануванні вагітності та виношування дитини, необхідно заздалегідь пройти діагностику та забезпечити профілактику, щоб уникнути небажаних ускладнень.
Коінфекція хламідіозу з іншими бактеріями та мікроорганізмами. В результаті відбувається активне зниження клітинного імунітету, поширення наявних інфекцій та розвиток важких рубцевих змін.
Моноцитарне перенесення хламідій. В результаті мікроби поширюються по всьому тілу, потрапляючи до суглобів та судин. В ураженій тканині розвиваються фіброгранульоми.
Ще одна небезпека полягає в тому, що хламідіоз значно збільшує ризик зараження іншими інфекціями, зокрема ВІЛ. Запальний процес призводить до активного зниження клітинного імунітету, що робить організм більш сприйнятливим до будь-яких бактерій та мікроорганізмів.
Діагностика та лікування хламідіозу у жінок
Для виявлення хламідіозу потрібен комплекс діагностичних заходів:
- Бактеріологічне дослідження полімеразної ланцюгової реакції
- Серологічний аналіз крові
- Алгоритм діагностики сечостатевого хламідіозу
Методи діагностики:
- Хламідіоз виявляють за допомогою ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції). Точність – 100%
- Бактеріальна культура Точність – 70%
- Імуносорбентний аналіз зчеплення. Точність – 50%
- Мазок із піхви. Точність – 15%
Чим точніше буде поставлено діагноз, тим ефективнішим буде лікування.
Після встановлення діагнозу, виникає питання, як лікувати хламідійну інфекцію у жінки. Слід розуміти, що схема лікування відрізнятиметься від застосовуваної для лікування чоловіків. Крім того, велике значення мають форма інфекції, клінічна картина та наявність ускладнень.
Цілями лікування є ліквідація патогенного мікроорганізму інфекції та клінічне одужання хворого. Також, під час лікування важливо виключити будь-які ускладнення та не допустити поширення інфекції та зараження оточуючих.
Лікування полягає у прийомі ліків: в основному антибіотиків типу тетрациклінів та макролідів, які накопичуються у клітинах. Вони порушують синтез ДНК та білків, тим самим запобігаючи подальшому поширенню мікроорганізмів.
Для лікування неускладнених форм хламідіозу потрібно близько 7-10 днів, при ускладненнях тривалість лікування становить до 3 тижнів і довше.
Для запобігання наслідкам та відновлення імунітету хворим призначають наступні препарати:
- Пробіотики. Методи, спрямовані на профілактику дисбактеріозу
- Імуномодулятори. Препарати для нормалізації імунного стану організму
- Протигрибкові препарати. Ліки для запобігання появі кандидозу та інших грибкових захворювань
Хламідіоз слід лікувати лише під наглядом лікаря. Позбутися його за допомогою засобів народної медицини, таких як рослинні препарати, неможливо, оскільки вони ніяк не впливають на структуру патогенних мікроорганізмів. Навпаки, самолікування призводить до багатьох серйозних ускладнень та провокує запальні процеси в органах малого тазу.
Загалом лікування хламідіозу у жінок нескладне, тому вже через 3-4 тижні навіть у найзапущеніших випадках можна бути впевненим у тому, що зараження припинилося. Однак, для підтвердження лікування необхідні контрольовані лабораторні тести. Вони проходять через три менструальні цикли після закінчення прийому антибіотиків.
У МЦ Альтернатива, фахівці швидко та точно поставлять діагноз та вибудують правильний план лікування хламідіозу виходячи зі ступеня зараження інфекцією.
Під керівництвом наших досвідчених лікарів лікування проходить максимально ефективно і через невеликий проміжок часу, Ви зможете повернутися до звичайного способу життя.
Ми забезпечуємо максимально комфортне лікування для кожного пацієнта.