Гінекологічні захворювання у дівчаток, особливо у віці до статевого дозрівання, часто залишаються без належної уваги. Багато батьків пов’язують скарги дитини на свербіж, виділення, запалення або часте сечовипускання виключно з переохолодженням або недотриманням гігієни. Однак, як показує клінічний досвід фахівців медичного центру «Альтернатива», однією з найчастіших і недооцінених причин запальних і функціональних гінекологічних порушень у дівчаток є паразитарна інвазія.
Глисти – це не лише кишкова проблема. Їх токсичний, механічний та імуномодулюючий вплив здатний викликати серйозні системні та локальні розлади, у тому числі в органах репродуктивної системи.
Роль паразитів у розвитку гінекологічних захворювань у дівчаток
Паразитарні інвазії в дітей віком – це поширене явище. За даними ВООЗ, до 80% дітей у світі хоча б раз заражалися тими чи іншими видами глистів. Враховуючи особливості дитячого організму – ще не сформовану імунну систему, підвищену чутливість слизових оболонок, контакт з піском, тваринами, відвідування дитячих установ – ризик зараження дуже високий.
Найчастіше у дівчат діагностуються такі гельмінти:
- гострики (Enterobius vermicularis)
- аскариди (Ascaris lumbricoides)
- лямблії (Giardia lamblia)
- токсокари (Toxocara canis/cati)
- опісторхи (Opisthorchis felineus)
- трихінели, анкілостоми, фасціоли
Механізми ураження репродуктивної системи
- Міграція паразитів до статевих органів. Наприклад, гострики можуть проникати у вульву та піхву, викликаючи свербіж, запалення, а іноді – синехії (зрощення малих статевих губ). Гостриці активно виходять з анального отвору в нічний час і здатні проникати в уретру, піхву, викликати травмування слизової оболонки.
- Токсична дія. Паразити виділяють токсини та продукти життєдіяльності, які порушують слизову оболонку, провокують хронічне запалення, дратують рецептори, змінюють місцевий імунітет.
- Імунна супресія. Паразити пригнічують локальний та системний імунітет, що створює сприятливі умови для бактеріальних, грибкових інфекцій, посилює хронічні запальні процеси.
- Зміна pH та мікрофлори піхви. Це часто спостерігається при глистних інвазіях – зсув pH робить слизову вразливою до патогенних мікроорганізмів, що веде до вульвовагінітів та інших запальних процесів.
Часті гінекологічні захворювання у дівчаток при паразитозах
- Вульвовагініт паразитарного походження
- свербіж в області статевих органів, що посилюється вночі
- почервоніння, набряк, слизово-гнійні виділення
- скарги на печіння при сечовипусканні
- неспокійний сон, скрегіт зубами
Нерідко лікар може діагностувати бактеріальний вульвовагініт та не запідозрити паразитарну природу – в результаті лікування антибіотиками не дає результату.
- Синехії малих статевих губ. Однією з частих причин синехій є глисти (насамперед гострики), які при подразненні слизової оболонки викликають запалення та подальше зрощення.
- Хронічні цистити та уретрити. Проникнення паразитів в уретру, хронічне подразнення слизової оболонки призводить до частого сечовипускання, печіння, хибних позива. За відсутності бактеріальної флори в аналізах слід запідозрити паразитів.
- Порушення менструального циклу в пубертаті.
Діагностика паразитарних інвазій у дітей у МЦ «Альтернатива»
У медичному центрі “Альтернатива” діагностика проводиться за багаторівневою програмою:
- класичний аналіз калу на яйця глистів
- зішкріб на ентеробіоз (гострики)
- імуноферментний аналіз крові на паразитів
- скринінг на Комплекс Медичний Експертний: визначення гельмінтних, бактеріальних та грибкових обтяжень
- оцінка загального стану організму: УЗД органів малого тазу, печінки, кишківника, біохімічні аналізи, обстеження мікрофлори піхви
Програма протипаразитарної терапії у МЦ «Альтернатива»
Програма лікування гінекологічних захворювань паразитарного походження у дівчаток включає:
Підготовчий етап
- очищення кишківника
- детоксикація печінки
- корекція харчування – виключення солодкого, молочного, борошняного
- введення рослинних засобів з антипаразитарною дією (часник, полин, гарбузове насіння та ін.)
Основний протипаразитарний курс
Методи лікування при паразитарних захворюваннях у дітей у медичному центрі “Альтернатива”:
- програма детоксикації в стаціонарі або амбулаторно на 10 днів : очищення товстого та тонкого кишківника, печінки та жовчного міхура, нирок, протипаразитарні, жовчогінні, ниркові чаї, масаж
- проживання в 1-місному номері з батьком на 5-10 діб / амбулаторно
- гіпоалергенне харчування
- обстеження: консультації лікарів, УЗД органів черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, жовчні протоки, підшлункова залоза, селезінка) та нирок, ЕКГ, визначення вірусів, бактерій, паразитів, дефіциту вітамінів та мікроелементів, харчової непереносимості
- озонотерапія: санація ЛОР-органів озоно-кисневою сумішшю, ректальні інсуфляції озоно-кисневою сумішшю, прийом озонованої води, мікроклізми з озонованою олією, прийом озонованої олії
- озонована олія для санації піхви при вульвовагінітах
- вісцеральна терапія – покращення відтоку жовчі, активація кишківника, корекція положення внутрішніх органів
- лімфодренаж – апаратний або ручний, для виведення токсинів
- застосування пробіотиків, відновлення мікрофлори кишківника та піхви
- протиалергічна терапія при шкірних проявах
- Психологічна підтримка. Дівчатка з хронічним свербінням, запаленням або синехіями часто відчувають сором, тривожність, порушення сну – робота з дитячим психологом
- рослинні препарати: екстракти трав, олії, фітозбори
- фармакологічні засоби при вираженій інвазії
Клінічні випадки та результати лікування
- Випадок 1: Дівчинка, 6 років. Скарги на свербіж у промежини, синехії, часті цистити. Виявлено гострики, виражений дисбактеріоз піхви. Після курсу протипаразитарної терапії, озонотерапії та відновлення мікрофлори – повне зникнення симптомів, синехії усунуто.
- Випадок 2 : Дівчинка, 10 років. Хронічний вульвовагініт, печіння, виділення, порушення сну. У стандартних мазках – кокова флора, лікування не допомагало. Скринінг на Комплексі Медичному Експертному показав токсокароз. Проведено протипаразитарну та імуностимулюючу терапію, озонове промивання, корекція дієти – повне одужання.
Чому важливо лікувати паразитів при гінекологічних захворюваннях
- без усунення першопричини (паразитів) терапія антибіотиками та місцевими засобами дає лише тимчасовий ефект
- хронічні паразитози сприяють розвитку вторинних бактеріальних, грибкових інфекцій.
- ранні гінекологічні запалення можуть вплинути на репродуктивну функцію у майбутньому
- паразити порушують роботу всіх систем організму, послаблюють імунітет, викликають затримку розвитку
Профілактика паразитозу у дівчаток
- миття рук після вулиці та туалету
- строга гігієна нижньої білизни
- контроль за іграми в піску, з тваринами
- регулярна дегельмінтизація (раз на 6-12 місяців – за показаннями)
- протипаразитарне харчування
- обстеження всіх членів сім’ї при виявленні інфекції у дитини
Паразитарні інвазії є однією із прихованих, але критично важливих причин розвитку гінекологічних захворювань у дівчаток. Медичний центр «Альтернатива» пропонує комплексний підхід до діагностики та лікування таких станів : від сучасного тестування до натуральної та фармакологічної терапії, озонотерапія, відновлення мікрофлори та психологічної підтримки. Раннє виявлення та усунення паразитів – запорука здоров’я репродуктивної системи дівчинки та профілактика хронічних запалень та ускладнень у майбутньому.