Неспецифічний виразковий коліт – складне захворювання слизової товстої кишки.
Причинами хвороби є генетична схильність, різні віруси та бактерії, збої імунної системи, емоційні навантаження тощо. Однак не можна на 100% стверджувати, що перераховані вище причини провокують виразковий коліт.
Як проявляється неспецифічний виразковий коліт?
Неспецифічний виразковий коліт (НВК) – це хронічне запальне захворювання товстої кишки, яке призводить до виразок та виразкових дефектів на слизовій оболонці кишки. Симптоми НВК змінюються в залежності від тяжкості та поширення захворювання. Деякі з найпоширеніших симптомів НВК включають:
- Кишкові симптоми. Діарея, криваві випорожнення, часті позиви на дефекацію, біль при дефекації.
- Біль у животі. Біль унизу живота проявляється у вигляді спазмів.
- Стомлюваність. У людей з НВК часто спостерігається втома та слабкість, що пов’язана зі втратою крові та нестачею поживних речовин.
- Втрата апетиту та втрата ваги. Через болі в животі та інші симптоми люди з НВК відчувають зниження апетиту та втрачають вагу.
- Жовтянні симптоми. У деяких випадках НВК призводить до жовтяничних симптомів, таких як жовте забарвлення шкіри та очей, підвищена втома та слабкість.
- Лихоманка та запалення. У деяких людей з НВК є симптоми, пов’язані із запаленням, такі як підвищена температура тіла, а також болі та набряки в інших частинах тіла.
Якщо у вас є підозра на НВК, зверніться до лікаря для отримання діагностики та лікування. Діагностика зазвичай включає медичну історію, фізичний огляд, аналізи крові і стільця, дослідження кишківника за допомогою колоноскопії та інших методів. Варто зважити, що не тільки виразковий коліт має такі симптоми. Ще й хвороба Крона дуже схожа на прояви. Тому дуже важливо записатися на консультацію гастроентеролога і не починати лікування самостійно. Тільки фахівець призначить правильні аналізи, діагностує хворобу та підбере ефективне лікування.
Діагностика неспецифічного виразкового коліту
У медичному центрі “Альтернатива”проводяться такі види обстеження при неспецифічному виразковому коліті:
Діагностика неспецифічного виразкового коліту включає різні методи, такі як медична історія пацієнта, фізичний огляд, лабораторні та інструментальні дослідження.
- Медична історія пацієнта. Лікар ставить низку питань пацієнтові, щоб отримати інформацію про симптоми, тривалість їх прояву, наявність генетичної схильності до захворювання, а також наявність факторів ризику, таких як куріння, вживання алкоголю тощо.
- Фізичний огляд. Лікар проводить фізичний огляд пацієнта, щоб виявити наявність симптомів, пов’язаних з неспецифічним виразковим колітом, таких як болі в животі, діарея, криваві виділення з прямої кишки та інші.
- Лабораторні дослідження. Лабораторні дослідження включають тести крові, такі як аналіз на наявність запальних маркерів, таких як С-реактивний білок (СРБ) або еритроцитарний осадовий аналіз (ЕОА), і аналіз калу на наявність прихованої крові. Ці тести допомагають визначити наявність запалення та інших аномалій в організмі.
- Ультразвукове дослідження (УЗД). Це метод діагностики, що використовує високочастотні звукові хвилі для створення зображення внутрішніх органів та тканин. УЗД використовується для діагностики неспецифічного виразкового коліту шляхом візуалізації змін у товстій кишці та сусідніх органах. Він також використовується для виявлення ускладнень, таких як абсцеси та інші. Не завжди аналізів буде достатньо при діагностиці неспецифічного виразкового коліту, і в таких випадках потрібні додаткові методи діагностики, такі як колоноскопія або КТ.
- Аналіз стану всього організму на Комплексі Медичному Експертному. Для визначення загального стану здоров’я додатково до лабораторних аналізів і УЗД.. Проводиться аналіз стану всіх органів та систем: Стан імунної системи; Алергені; Вірусне навантаження; Бактеріальне навантаження; Навантаження грибками; Виявлені гельмінти; Дефіцит вітамінів та мікроелементів; ЛОР-органи; Бронхо-легеневий апарат; Серцево-судинна система; Шлунково-кишковий тракт; Печінка, жовчний міхур; Підшлункова залоза; Нирки, сечовий міхур; Статеві органи; Опорно-руховий апарат; Нервова система; Ендокринна система; Нерекомендовані продукти харчування
Додаткові інструментальні методи діагностики включають:
За потреби лікар призначає додаткові методи обстеження до спеціалізованих медичних закладів:
- Колоноскопія. Це процедура, коли лікар вводить гнучку трубку з відеокамерою через пряму кишку для візуального огляду товстої кишки та дослідження її стінок.
- Ректоскопія. Процедура, при якій лікар вводить тонку гнучку трубку через пряму кишку для дослідження слизової оболонки прямої кишки та нижньої частини товстої кишки.
- Комп’ютерна томографія (КТ). Створюється тривимірне зображення внутрішніх органів з допомогою рентгенівських променів і комп’ютерної обробки зображень.
Лікування виразкового коліту
У медичному центрі “Альтернатива” проводиться курс відновлення роботи шлунково-кишкового тракту із використанням методів протипаразитарної терапії.
Курс проводиться протягом 10 днів в умовах стаціонару чи амбулаторно.
До програми лікування входять методи очищення організму, проведення протипаразитарної програми, підбір продуктів харчування
До причин, через які розвивається НВК, відносять порушення флори кишківника. Визначити з якою флорою потрібно боротися та провести курс лікування за допомогою лікувально-діагностичного комплексу КМЕ (комплекс медичний експертний). Курс лікування проводиться в нашому медичному центрі Альтернатива в умовах стаціонару, або амбулаторно в період, коли немає загострення виразкового коліту.
Озонотерапія використовується як додатковий метод лікування при специфічному виразковому коліті.
Озонотерапія допомагає покращити кровообіг та обмін речовин у ділянці ураженого кишківника, що прискорює процес загоєння виразок. Також вона має протизапальний ефект та підвищує імунний захист організму.
Очищення кишківника допомагає зменшити запалення та знизити симптоми захворювання, такі як болі в животі, діарея та запори.
Проведення протипаразитарної програми при виразковому коліті
Існує безліч різних паразитів, які пов’язані зі неспецифічним виразковим колітом. Однак не всі паразити здатні викликати це захворювання, і багато хто з них викликає різні симптоми, які помилково приймають за виразковий коліт.
Деякі паразити, які пов’язані зі неспецифічним виразковим колітом, включають:
- Амебіаз – це паразитична інфекція, викликана амебою Entamoeba histolytica. Вона призводить до виразкового коліту та інших шлунково-кишкових розладів.
- Гельмінти (глисті) – такі як анкілостоми, трихінели, аскариди та ін. викликають різні симптоми, включаючи біль у животі, діарею та запори.
- Giardia lamblia – це одноклітинний паразит, який призводить до діареї та болю в животі.
- Криптоспоридії – це паразит, який викликає шлунково-кишкові розлади, такі як діарея, і він особливо небезпечний для людей з ослабленим імунітетом.
Паразитичні інфекції посиюють перебіг неспецифічного виразкового коліту. Крім того, деякі види паразитів викликають симптоми, які нагадують симптоми виразкового коліту, що ускладнює діагностику та лікування захворювання.
Якщо у Вас є підозра на паразитичну інфекцію, лікування включає застосування антипаразитарних ліків, методів озонотерапії, очищення організму, у поєднанні з основним лікуванням для специфічного виразкового коліту. Важливо звернутися до кваліфікованого лікаря для діагностики та лікування захворювання.
Дієта при виразковому коліті
Дуже важлива умова лікування захворювання – дотримання обмежень у харчуванні:
-
Не слід вживати свинину, смажене, солоне, кисле, копчене, сирі овочі та фрукти.
-
У разі постійної наявності здуття, метеоризму, послаблення випорожнень, що є ознакою лактозної недостатності, слід виключити молоко та молочні продукти по максимуму. Однак не забудьте інші джерела кальцію.
-
Звичайно ж виключіть із раціону консерви.
-
У період загострення їжа має бути механічно щадною – протерті варені овочі, супи на воді, парові котлети, фрикадельки, відварена риба.
Із засобів фітотерапії рекомендовані настої трав: ромашка, деревій, звіробій, кропива та багато інших, мікроклізми з олії обліпихи, трав’яні.
Що буде, якщо не лікувати виразковий коліт?
Якщо не лікувати виразковий коліт, то він прогресує та стає хронічним. Це призводить до серйозних ускладнень, таких як:
- Підвищений ризик розвитку раку товстої кишки. Тривале запалення кишківника, характерне для виразкового коліту, підвищує ризик розвитку раку товстої кишки. Тому регулярний скринінг та лікування виразкового коліту знижує ризик розвитку раку.
- Пухлини. У пацієнтів з виразковим колітом виникає ризик розвитку пухлин кишківника та меланоми.
- Запалення сечового міхура. У деяких пацієнтів із виразковим колітом виникає запалення сечового міхура (цистит).
- Анемія. Пацієнти з виразковим колітом мають підвищений ризик розвитку анемії, що призводить до слабкості, втоми та задишки.
- Проблеми зі шкірою. Деякі пацієнти з виразковим колітом мають проблеми зі шкірою, такі як виразки, висипання та екзема.
- Проблеми з кістками. Є підвищений ризик розвитку остеопорозу та переломів кісток.
Загалом, не лікування виразкового коліту призводить до серйозних ускладнень, які негативно впливають на здоров’я та якість життя пацієнта. Тому важливо негайно звернутися до лікаря, якщо у Вас є симптоми виразкового коліту, щоб розпочати лікування та запобігти розвитку ускладнень.
Так уже вийшло, що в мене генетична схильність до виразкового коліту. Періодично звертаюся в Альтернативу для коригування лікування, завжди нові та грамотні підходи до ситуації, дивляться на ступінь загострення і результати обстеження. Так само коригують моє харчування! Ви найкращі