Бластоцистоз – це паразитарна кишкова інфекція, що викликається найпростішими з роду Blastocystis. При прояві інфекції виникають абдомінальні болі, діарея, блювота, метеоризм, зниження ваги, інтоксикація і дерматози.
Для виявлення збудника проводять аналіз калу на найпростіші, ПЛР і культуральну діагностику. Для знищення мікроорганізму призначають протипротозойні препарати, а також очисні програми, методи озонотерапії та коригування дієти.
Бластоцистна інвазія широко поширена в популяції. Залежно від географічних, санітарно-гігієнічних і соціально-економічних умов, зараженість населення бластоцистами становить від 1,5-10% у розвинених країнах і до 30-60% у країнах, що розвиваються. Припускають, що найпростішими інфіковано близько 1 мільярда осіб (за іншими даними, кожен четвертий житель планети), що підкреслює медико-соціальну значущість бластоцистозу. Співвідношення заражених чоловіків і жінок оцінюється як 1:1,2.
Причини бластоцистозу
Збудником інфекції є Blastocystis spp. (бластоцистис) – одноклітинний мікроорганізм, що паразитує в просвіті товстого кишківника людини та інших ссавців. Загалом ідентифіковано 17 генетичних субтипів (СТ) бластоцистиса, з яких 9 потенційно небезпечні для людини. Бластоцистоз у людей зазвичай викликається СТ 1 і 3. Залежно від форми, розміру і внутрішньоклітинної морфології, виділяють кілька форм Blastocystis spp., з яких найбільш вивчені та визнані більшістю вчених чотири: вакуолярна, гранулярна, амебоїдна і цистна.
Життєвий цикл Blastocystis spp. залишається предметом обговорень. Відомо, що паразит живе в безкисневому середовищі при температурі 37°C і нейтральному рН. У воді він може виживати до 2,5 тижнів, але чутливий до низьких і високих температур, а також до дезінфікуючих засобів.
Механізм інфікування бластоцистозом
Механізм передачі бластоцистозу – фекально-оральний. Основні шляхи зараження – водний і харчовий. Найчастіше інфікування відбувається при вживанні некип’яченої та нефільтрованої води, як з відкритих джерел, так і з центрального водогону, а також при купанні у водоймах і відвідуванні басейнів. Можлива контактна передача від інфікованих тварин і контактно-побутове зараження через предмети побуту в сімейних осередках.
Фактори ризику зараження бластоцистозом
Імовірність зараження бластоцистозом значно вища у дітей через несформовані гігієнічні звички. Також схильні до зараження люди, які проживають у несприятливих санітарних умовах, контактують з інфікованими тваринами (наприклад, фермери, працівники зоопарків, бойні), а також ті, хто здійснює поїздки в тропічні країни. Додатково ризик розвитку бластоцистозу підвищують деякі фонові патології:
- Захворювання ШКТ: хронічний гастрит, кишковий дисбіоз, синдром подразненого кишківника, неспецифічний виразковий коліт (НВК).
- Патології гепатобіліарної системи: хронічний холецистит, жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ), дискінезія жовчовивідних шляхів (ВВШ), хронічні гепатити В і С, цироз печінки.
- Інфекції: туберкульоз, ВІЛ.
- Онкологічні захворювання.
Патогенез бластоцистозу
У питанні патогенного потенціалу Blastocystis spp. думки фахівців розходяться. Відомо, що у 80-90% інфікованих пацієнтів бластоцистоз не розвивається. Одним із чинників патогенності є кількість паразитів: кишкова інфекція проявляється при виявленні у зразку калу понад 5 клітин бластоцист у полі зору при 100-кратному збільшенні. Також існує думка, що патогенність збудника корелює з його морфотипом, особливо амебоїдною формою.
В організмі людини Blastocystis spp. мешкає на поверхні слизової оболонки і в просвіті товстої кишки, переважно в сліпій кишці. Взаємодіючи з клітинами кишкового епітелію, паразит демонструє імуномодулюючу активність, спричиняючи прискорений розпад імуноглобуліну A, інгібування синтази оксиду азоту, активацію прозапальних цитокінів (ІЛ-1β, ІЛ-6, ФНП-α).
Протеази бластоцист сприяють збільшенню проникності епітелію кишкової стінки, порушенню клітинного бар’єру та складу кишкової мікробіоти (зменшення кількості біфідобактерій, лактобактерій, бактероїдів та збільшення ентеробактерій, кишкової палички). Активація системи комплементу з подальшим вивільненням гістаміну призводить до розвитку шкірного синдрому.
Класифікація бластоцистозу
Залежно від наявності та вираженості клінічної симптоматики в інфектології розрізняють три форми бластоцистозу:
- Безсимптомна (німа інвазія, паразитоносійство): пацієнти не виявляють симптомів, але є носіями паразита.
- Субклінічна: мінімальні клінічні прояви паразитозу, які можуть бути незначними і не завжди розпізнаваними.
- Маніфестна (активна): виражені симптоми, які можуть бути кишковими (типовий бластоцистоз) і шкірними (атиповий бластоцистоз).
Симптоми бластоцистозу
Бластоцистоз може проявлятися різними симптомами, включаючи:
- Абдомінальні болі
- Діарейний синдром
- Блювота
- Метеоризм
- Зниження ваги
- Інтоксикація
- Дерматози
Ускладнення бластоцистозу
При відсутності лікування бластоцистоз може призвести до низки ускладнень, таких як:
- Хронічна діарея
- Зневоднення
- Порушення всмоктування поживних речовин
- Ослаблення імунної системи
Діагностика бластоцистозу
Для виявлення збудника використовують різні методи діагностики:
- Аналіз калу на найпростіші
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)
- Методи культуральної діагностики
- Аналіз організму на наявність паразитів, грибкової, вірусної флори на Комплексі Медичному Експертному
Диференціальна діагностика бластоцистозу
Диференціальна діагностика бластоцистозу включає виключення інших захворювань зі схожими симптомами, таких як:
- Амебіаз
- Лямбліоз
- Бактеріальні кишкові інфекції
- Синдром подразненого кишківника
Лікування бластоцистозу
- Етіотропна терапія. Для ерадикації мікроорганізму призначаються протипротозойні препарати.
- Додаткова терапія. Спазмолітики, Еубіотики.
- Проведення протипаразитарної терапії методом детоксикації організму.
- Корекція дієти
При лікуванні бластоцистозу в медичному центрі “Альтернатива” застосовується комплексна програма очищення організму від паразитарних інфекцій, спрямована на нормалізацію роботи травного тракту, відновлення функції печінки, судин і лімфатичної системи, поліпшення обміну речовин і зниження маси тіла.
Програма включає:
- Проведення в умовах стаціонару (5-10 діб) або амбулаторного центру.
- Обстеження: консультації лікарів, УЗД органів черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, жовчні протоки, підшлункова залоза, селезінка) і нирок, ЕКГ, визначення вірусів, бактерій, паразитів, дефіциту вітамінів і мікроелементів, харчової непереносимості на Комплексі Медичному Експертному, лабораторні аналізи.
- Гіпоалергенне харчування: вегетаріанське, сироїдіння, сокотерапія.
- Лікувальне голодування на 10-15 діб.
- Програма детоксикації: очищення товстого й тонкого кишківника, печінки й жовчного міхура, нирок, використання озонованої води, мікроклізм з озонованою олією, протипаразитарних, жовчогінних, ниркових чаїв, масаж.
- Санація товстого кишківника озоно-кисневою сумішшю: підвищення імунітету, лікування кишкових інфекцій, виведення слизу і паразитів з кишківника, відновлення мікрофлори.
- Санація хронічних вогнищ інфекцій ЛОР-органів озоно-кисневою сумішшю: вплив на патогенну мікрофлору слизової вуха, горла, носа.
- Озонотерапія внутрішньовенна: протиалергічна, протизапальна, детоксикаційна дія, очищення крові та судин від алергенів і токсинів, підвищення імунітету.
- Протипаразитарна програма: корекція стану організму на Комплексі Медичному Експертному, вплив на внутрішні алергени (грибки, віруси, бактерії, глисти, найпростіші).
- Пресотерапія: очищення лімфи від алергенів і токсинів, поліпшення дренажної функції видільних органів.
- Вісцеральний масаж: сприяє поліпшенню дренажної функції лімфатичної системи, кишківника, зменшенню спазму кишківника, очищенню від слизу й паразитів, підвищенню імунітету.
Профілактика бластоцистозу
Прогноз при бластоцистозі зазвичай сприятливий при своєчасному й адекватному лікуванні. Профілактика включає:
- Дотримання правил особистої гігієни
- Вживання кип’яченої або фільтрованої води
- Уникнення купання в забруднених водоймах
- Ретельне миття фруктів та овочів
- Контроль за здоров’ям домашніх тварин
Лікування в центрі “Альтернатива” допомогло мені позбутися бластоцистозу та відновити функції травного тракту. Відчуваю себе набагато краще, завдяки детоксикаційній програмі та вісцеральному масажу.