Гельмінтози та протозойні інфекції у людини – Лабораторні дослідження для діагностики включають комплекс широкого спектру обстежень: загальноклінічні тести, а також більш спеціалізовані дослідження.
Для дослідження використовується біоматеріалу:
Венозна кров, кал, періанальні плями.
Як правильно підготуватись до дослідження?
- Алкоголь виключити з раціону за 24 години до дослідження
- Дітям до року не давати їсти за 30-40 хвилин до дослідження
- Дітям віком від 1 року до 5 років не давати їсти за 2-3 години до дослідження
- Дорослим за 8 годин до процедури не вживати їжу. Можна пити лише чисту воду
- Виключити прийом проносних медикаментів, виключити ректальні свічки, масла, припарати, що впливають на перистальтику кишечника (белладон, пілокарпін тощо), а також впливають на колір стільця (залізо, вісмут, сульфат барію), за 72 години до збору калу
- Узгодити з лікарем прийом будь-яких ліків за 24 години до процедури
- Зняти фізичну та емоційну напругу за 30 хвилин до дослідження.
- Не курити за 30 хвилин до дослідження
- Збір біологічного матеріалу для дослідження виробляє лише вранці (до 10:00) до дефекації. Не мити шкіру ануса та сідниць напередодні взяття біологічного матеріалу
Гельмінтози та протозойні інфекції. Загальна інформація про дослідження
Гельмінтози та протозойні інфекції, поширене захворювання, особливо серед дітей та осіб, які мають професійний контакт із домашніми та дикими тваринами. Зараження гельментами та найпростішими – це одна із стадій розвитку хвороби. Більшість паразитів передаються фекально-оральним шляхом і завдають шкоди різним відділам травного тракту протягом як мінімум однієї стадії свого життєвого циклу. Хоча деякі гельмінтози та паразитарні захворювання людини мають специфічні клінічні симптоми, часто буває важко відрізнити ці захворювання на підставі клінічної картини. Лабораторні дослідження мають невід’ємну частину діагностики подібних захворювань. Враховуючи, що одна і та сама людина може хворіти одночасно на кілька гельмінтозів і паразитарних захворювань, рекомендується проводити одночасно кілька обстежень, або проводити комплексний аналіз на поширені гельмінтози та паразитарні захворювання, що для пацієнтів і лікарів є більш зручним варіантом.
Комплексне дослідження включає загальні клінічні аналізи, такі як:
- Загальний аналіз крові
- Формула лейкоцитів
- Аналіз калу на яйця глистів та на цисти найпростіших
Крім того, для діагностики специфічних інфекцій використовується:
- Дослідження сечі на езофагострил
- Серологічний аналіз на антитіла гельмінтів
- Бактеріологічне дослідження крові
Повний аналіз крові та кількість лейкоцитів використовуються для визначення того, чи є гельмінтози або паразитарні захворювання агресивними, і для виявлення ускладнень (анемії) пов’язаних з інфекцією, що мають місце. Еозинофілія свідчить про агресивність гельмінтозів та паразитарних захворювань. Характерно для амебіазу, ехінококозу, переднього сисуна, токсокарозу, трихінелезу та аскаридозу (під час міграції личинок). Еозинофілія не свідчить про наявність кишкового аскаридозу, ентеробіозу та лямбліозу. Інфекція, яка протікає тривалий час, з великою ймовірністю, призводить до анемії (анемії хронічного захворювання). Глистні та паразитарні захворювання протікають з виразками, руйнуваннями тонкої або кишкової слизової оболонки, що часто призводить до порушень у видобутку поживних речовин та розвитку залізодефіцитної анемії.
Аналіз калу для визначення наявності яєць паразитів та кіст найпростіших включає макроскопічну та мікроскопічну оцінки. При макроскопічному аналізі оглядаються колір, консистенція, наявність крові, слизу, і навіть паразити, які можна візуально виявлено. Мікроскопія дозволяє виявляти найпростіші цисти, як і личинки і дорослі глисти, які можуть офарблюватися за допомогою спеціальних тинктур. Однак, слід пам’ятати, що деякі інфекції (наприклад, опісторхоз та інші) можуть не виявлятися при одноразовому аналізі, а тільки після постійного моніторингу протягом декількох тижнів. Тому, рекомендується підвищення інформативності проводити аналіз на паразитів і кіст найпростіших, тричі поспіль. Особливу увагу слід приділити, що яйця гельмінтів можуть з’являтися лише через 2-4 тижні після появи перших проявів хвороби. При опісторхозі, наприклад, ознаки захворювання можуть спостерігатися до того, як у калі з’являться яйця паразитів.
Негативний результат тесту повністю не виключає наявність гельмінтози або паразитарного захворювання.
Специфічні тести для діагностики гельмінтозів та паразитарних захворювань включають серологічне тестування та аналіз на ентерогельмінти.
Тест на ехінококоз
Серологічний тест IgG допомагає визначити наявність специфічних антитіл IgG проти збудників ехінококозу – Echinococcus granulosus та Echinococcus multilocularis. Достовірність тесту при ураженні печінки (найчастіша локалізація) становить приблизно 80%, а при ураженні інших органів (головного мозку, легенів, кісток) дещо нижче.
Тест на опісторхів
Визначення антитіл IgG проти Opistorchis felineus або Opistorchis viverrini за допомогою тесту на опісторхів Opistorchis IgG. Тест дозволяє визначити наявність специфічних антитіл IgG, які виробив організм при інфікуванні вірусами опісторхів. Але через низьку специфічність, серологічне дослідження є альтернативним методом діагностики посторгоспу (первинним тестом є аналіз яєць паразитів у калі).
Тест на токсокароз
Кількісне визначення специфічних антитіл IgG до Toxocara canis – один із ефективних методів діагностики токсокарозу у дітей (діти хворіють найчастіше). Це дослідження має вражаючу чутливість (78%) та специфічність (92%), і може доповнити або навіть замінити «золотий стандарт» для діагностики даної хвороби — мікроскопічне дослідження біоптатів тканин, у яких містяться личинки паразитів (зазвичай печінка та легені).
При підозрі на інфекції, такі як ехінококоз, анастаз та токсокароз, для діагностики необхідно провести додаткові дослідження, що дозволяють оцінити функцію печінки. Такий підхід є належним та необхідним для точної діагностики системних інфекцій.
Тест на трихінельоз
Trichinella IgG – вимірювання антитіл IgG до збудника трихінельозу, допоможе виявити інфекцію у людини. Позитивні серологічні реакції на перебування трихінел в організмі можуть виявитися вже через 3 тижні після зараження. Діагностика трихінельозу також може включати аналіз креатинкінази, лактатдегідрогенази та аспартатамінотрансферази, оскільки личинки гельмінту вражають м’язову тканину.
Тест на аскаридоз
Основним серологічним тестом на аскаридоз є пошук специфічних антитіл IgG до збудника Ascaris Lumbricoides. Даний тест дозволяє виявити інфекцію та надати діагностичну інтерпретацію результатів для подальшого лікування. Метод відрізняється високою точністю та достовірністю, що робить його ідеальним для діагностики аскаридозу. Крім того, він є доступним і адекватним методом, що доповнює методи діагностики, такі як аналіз калу та виявлення дорослих особин у таких місцях як рот та анус.
Тест на лямбліоз
Для діагностики інфекції лямбліозу можна застосувати серологічний тест на визначення специфічних антитіл до збудника – Giardia lamblia. Цей тест доповнення до аналізів калу на цисти паразитів. Результати серологічного тесту зазвичай стають негативними через рік після інфекції. У деяких випадках можуть бути застосовані інші методики, включаючи тестування на антиген G. lamblia в калі.
Тест на ентеробіоз
Ентеробіоз – справжнє медичне звернення, що викликається гостриками. Ці паразити не виходять з калом, тому брати кал на аналіз не має сенсу. Для більш точної діагностики використовується періанальний мазок-відбиток шкіри. Грунтуючись на результатах дослідження, практикуючий лікар вживе заходів, необхідних лікування інфекції. Зазвичай приписуються антигельмінтні таблетки та спеціальне харчування та харчові добавки. Щоб збільшити шанси на успішне діагностування, краще робити мазки вранці, оскільки ввечері та вночі активність гостриків значно підвищується.
Поєднання загальноклінічних та специфічних тестів дозволяє з найбільшою точністю діагностувати гельмінтози та паразитарні захворювання. При ефективному лікуванні зміни, виявлені при загальноклінічному обстеженні, нормалізуються, і яйця/личинки/ дорослі особини гельмінтози або найпростіші цисти більше не будуть виявлятися. Але навіть при ефективному лікуванні результати серологічних аналізів можуть з часом залишатися позитивними.
У чому користь досліджень?
Точна діагностика та виявлення кишкових гельмінтозів та протозойних інфекцій.
Коли призначають дослідження гельмінтози?
1. При оцінці ризику зараження гельмінтами та найпростішими дітей та людей, які перебувають в особливо небезпечних положеннях (включаючи ветеринарів, фермерів, співробітників та інших працівників у сфері санітарії та гігієни), необхідно проводити детальне медичне обстеження.
2. При виявленні ознак глистових чи протозоінфекцій необхідно провести діагностику. Симптомами є:
- Хронічна діарея
- Мальабсорбція
- Нудота
- Схуднення
3. Ознаки реакції підвищеної чутливості (кропив’янка та інші висипання).
4. Якщо віддають дитину до дитсадка, дитячого табору чи басейну на час перебування у стаціонарі
Що означає результати?
Для кожного показника, що входить до складу комплексу:
- Клінічний аналіз крові (з лейкоцитарною формулою) – це метод аналізу крові, в якому досліджуються різні типи клітин крові. Аналіз допомагає оцінити функцію крові та виявляти патології, що присутні в організмі. У клінічному аналізі крові з лейкоцитарною формулою досліджуються чотири основні типи клітин: лейкоцити, еритроцити, гемоглобін та гематокрит
- Аналіз калу на яйця гельмінтів – включає визначення наявності яєць гельмінтів в калі. Якщо знайдено яйця гельмінтів, то це може говорити про перенесені раніше інфекції або про наявність активного зараження
- Аналіз калу на цисти найпростіших – дозволяє визначити наявність та чисельність цист найпростіших в організмі людини
- Ентеробіоз (метод Рабіновича) – в результаті аналізу, можна отримати інформацію про функціональний стан кишечника та його здатність до перетравлення їжі
- Echinococcus, IgG – це тест на позитивні антитіла до хвороби Ехінококоз. Позитивний результат означає, що людина має інфекцію ехінококо.
- Giardia lamblia, сумарні антитіла – показують наявність інфекційної хвороби, спричиненої цією паразитичною природою. Такі антитіла проявляються в крові, сечі, жовчі, і можуть бути використані для пошуку паразитів в організмі
- Opisthorchis, IgG – показує рівень імунітету до цих паразитів.
- Toxocara, IgG, титр – показує, що у крові людини є антитіла проти токсоцары – екзотичного паразита, часто що у шлунках собак
- Trichinella, IgG – тест на присутність імуноглобуліну G, специфічного для грибка Trichinella spiralis. Цей тест використовується для діагностики інфекції трихінельозом, комахами, що викликають приховану системну інфекцію.
- Ascaris lumbricoides, IgG – це антитіла до паразиту Ascaris lumbricoides. Вони застосовуються виявлення інфекції цим паразитом. Антитіла IgG (імунний глобулін G) – це частина вашої антитільної відповіді, яка починається при придушенні паразиту. Якщо рівень IgG високий, його вважатимуться підтвердженням інфекції
У нормі у фекаліях відсутні яйця, личинки та імаго гельмінтів, цисти, вегетативні форми найпростіших. Їхні аналізи вказують на поточну інфекцію.
Навіть при ефективному лікуванні серологічні реакції можуть деякий час залишатися позитивними.
Що може впливати на результат?
Виходячи з досвіду минулого: яйця паразитів і найпростіші цисти зазвичай можуть бути виявлені через 2-4 тижні після зараження, а час їх дії може тривати до декількох місяців.
Освіта яєць гельмінтів і цист найпростіших у калі, має нестабільний характер, що може призводити до помилково-негативних результатів при простому дослідженні на одному зразку калу. Тому дослідження включає аналіз трьох зразків калу. Також у зв’язку зі швидкістю утворення яєць, необхідно ретельно вибирати час для проведення дослідження, щоб уникнути помилково-негативних результатів.
Важливі зауваження
- Для досягнення оптимальних результатів необхідно вжити певних заходів та виконувати всі поради для підготовки до досліджень. Наявність ґрунтовної підготовки дозволить Вам досягти максимальної оцінки
- Для цілей інтерпретації результатів комбінованого аналізу необхідно провести докладне вивчення медичної карти, клінічних та лабораторних даних у зв’язку з оцінкою об’єктивності дослідження. Ухвалення правильного рішення залежить від ретельного аналізу всіх доступних даних з урахуванням медичної історії хвороби пацієнта
- Негативний результат тесту повністю не виключає наявність гельмінтозу або паразитарного захворювання.
також рекомендується:
- Загальна креатинкіназа
- Лактатдегідрогеназа (ЛДГ)
- Аспартатамінотрансфераза (АСТ)
- Аланінамінотрансфераза (АЛТ)
Хто призначає дослідження?
Лікарі загальної практики, педіатри, інфекціоністи.