Вірусні захворювання вражають різні органи та системи організму. Деякі з найпоширеніших видів вірусних інфекцій включають грип, застуду, вітрянку, герпес, ВІЛ/СНІД, гепатити (гепатит А, гепатит, гепатит С) і такі респіраторні інфекції, як коронавірусні інфекції (наприклад, COVID-19), респіраторний синцитальний (RSV) та інші.
Види поширених вірусних захворювань із симптоматикою
- Грип – це гостре вірусне інфекційне захворювання, що вражає дихальні шляхи та викликається вірусами грипу типів A, B і C, віруси грипу сімейства Orthomyxoviridae. Грип відрізняється високою заразністю та схильністю до епідемій та пандемій
- характеристики: викликається вірусами грипу типу A, B або C. Зазвичай передається повітряно-краплинним шляхом
- симптоми: висока температура, кашель, біль у м’язах, слабкість, стомлюваність, закладеність носа, біль у горлі
- Застуда – це загальна назва для гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), що вражають верхні дихальні шляхи. Застуда викликається різними вірусами, включаючи риновіруси, коронавіруси, аденовіруси та інші
- Характеристики: викликається різними вірусами, включаючи риновіруси та коронавіруси
- симптоми: нежить, кашель, чхання, біль у горлі, слабкість, біль голови, іноді низька температура
- Вітрянка (вітряна віспа) – це гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом Varicella-Zoster (VZV), який також може стати причиною лишаю, що оперізує.
- Показники: викликається вірусом варицелла-зостер.
- симптоми: висипання у вигляді червоних бульбашок, свербіж, лихоманка, стомлюваність.
- висока заразність: захворювання передається повітряно-краплинним шляхом і при прямому контакті із зараженим
- найчастіше хворіють діти, але можливе зараження і дорослих, у яких захворювання зазвичай протікає важче
- після одужання вірус залишається в організмі в латентній формі і може активуватися пізніше, викликаючи лишай, що оперізує.
- Герпес – вірусне захворювання, яке викликається вірусом простого герпесу (HSV). Розрізняють два основних типи вірусу: HSV-1, який переважно вражає область рота та губ, і HSV-2, відповідальний за висипання в ділянці статевих органів.
- Показники: викликається вірусом герпесу (HSV). Існує два типи: HSV-1 (вражає область рота) та HSV-2 (вражає область статевих органів)
- симптоми: висипання у вигляді хворобливих бульбашок, свербіж, печіння у зоні ураження.
- ВІЛ/СНІД. Синдром придбаного імунного дефіциту ( СНІД) – стан, що розвивається в результаті ВІЛ-інфекції, що характеризується падінням числа CD4 + лімфоцитів, множинними опортуністичними інфекціями, неінфекційними та пухлинними захворюваннями. СНІД є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції.
- характеристики: викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), що призводить до розвитку синдрому набутого імунодефіциту (СНІД)
- симптоми: стомлюваність, постійні інфекції, схуднення, втрата апетиту, біль у м’язах та суглобах, діарея
- Гепатити (гепатит А, гепатит В, гепатит C) – це три різні види вірусного гепатиту, кожен із яких викликається різним вірусом і має унікальні характеристики. Гепатит A має фекально-оральний механізм передачі, а гепатити B і C передаються парентеральним шляхом або через кров. Гепатити В і С, на відміну від гепатиту А, призводять до хронічного гепатиту та раку печінки. Гострий вірусний гепатит може протікати без жовтяниці і навіть не викликати симптомів.
- Показники: викликаються різними вірусами гепатиту, A, B і C відповідно.
- симптоми: стомлюваність, нудота, блювання, жовтяничність шкіри та білків очей, біль у животі, втрата апетиту
- COVID-19 (коронавірусна інфекція) – потенційно тяжка гостра респіраторна інфекція, що викликається коронавірусом SARS-CoV-2 (2019-nCoV). Є небезпечним захворюванням, яке може протікати як у формі гострої респіраторної вірусної інфекції легкої течії, так і у важкій формі.
- характеристики: викликається вірусом SARS-CoV-2
- симптоми: висока температура, кашель, утруднене дихання, втрата нюху та/або смаку, стомлюваність, біль у м’язах
- Геморагічна лихоманка Ебола – хвороба, що викликається вірусом Ебола. Гостра вірусна висококонтагіозна природно-осередкова хвороба, що характеризується часто тяжким перебігом, високою летальністю, вираженою інтоксикацією, зневодненням, ураженням кровоносних судин багатьох органів з розвитком тяжкого геморагічного синдрому.
- Характеристики: викликається вірусом Ебола, що призводить до важких геморагічних лихоманок
- симптоми: висока температура, сильна слабкість, біль у м’язах, головний біль, нудота, блювання, кровотечі з ясен, кишкові кровотечі
- Герпетичний або герпесний стоматит – це запалення слизової порожнини рота, спровоковане вірусом простого герпесу. Захворювання проявляється виразковими утвореннями у роті, головним болем і навіть лихоманкою. На цей вид стоматиту припадає близько 80% усіх інфекційних уражень ротової порожнини.
- характеристики: викликається вірусом герпесу типу 1 (HSV-1)
- симптоми: хворобливі виразки та садна в ділянці рота та на губах, набряклість, біль при їжі та ковтанні
- Поліомієліт – гостре висококонтагіозне вірусне інфекційне захворювання, обумовлене ураженням сірої речовини спинного мозку поліовірусоми, що характеризується переважно патологією нервової системи. В основному протікає у безсимптомній чи стертій формі. Іноді трапляється так, що поліовірус проникає в ЦНС, розмножується в мотонейронах, що призводить до їх загибелі, незворотних парезів або паралічів м’язів, що иннервируются.
- характеристики: викликається поліомієлітним вірусом, який уражає нервову систему
- симптоми: лихоманка, головний біль, біль у м’язах та суглобах, тваринні болі, параліч кінцівок
- Вірус гепатиту D або дельта-вірус (Hepatitis D Virus, HDV) – РНК, що містить вірус, найменший з відомих вірусів, які викликають захворювання людини. Вірус гепатиту D не має власної оболонки та використовує оболонку вірусу гепатиту В, є дефектним вірусом, має здатність пригнічувати продукцію HBsAg
- характеристики: викликається дельта-вірусом, який потребує наявності вірусу гепатиту B для розмноження
- симптоми: подібні до симптомів гепатиту B, але можуть бути більш важкими
- Ротавірусний гастроентерит, ротавірусна інфекція або ротавірус – це інфекційне захворювання, що вражає слизові оболонки ротоглотки та тонкого кишечника.
- Характеристики: викликається ротавірусом, що часто призводить до гострої кишкової інфекції.
- симптоми: блювання, діарея, рідкий випорожнення, тваринні болі, лихоманка
- Герпетичний кон’юнктивіт викликається вірусом простого герпесу (herpes simplex). Кон’юнктивіт частіше виникає у дітей і характеризується односторонністю процесу, тривалим млявим перебігом, висипанням бульбашок на шкірі повік. Протікає у вигляді трьох клінічних форм: катаральної, фолікулярної та везикулярно-виразкової
- характеристики: викликається вірусом герпесу (зазвичай HSV-1)
- симптоми: свербіж, почервоніння, запалення кон’юнктиви (внутрішньої оболонки століття та білків ока), сльозотеча, почуття чужого тіла в оці
- Контагіозний молюсок (molluscum contagiosum, віспеноподібне акне) – вірусна інфекція, що викликається одним із вірусів групи віспи, яка вражає шкіру та іноді слизові оболонки.
- Ласса-лихоманка – гостра висококонтагіозна зоонозна природно-вогнищева хвороба, що характеризується в типових випадках лихоманкою, тромбогеморагічним синдромом, виразковим стоматитом і фарингітом, міокардитом, ураженням органів дихання, печінки, нирок, судинної та
- характеристики: викликається вірусом Ласса, що передається через виділення гризунів
- симптоми: висока температура, головний біль, слабкість, біль у м’язах, нудота, блювання, кашель, діарея, кровотечі
- Лихоманка Західного Нілу – гостре трансмісивне інфекційне (вірусне) захворювання, що передається комарами і протікає з поліаденітом, висипаннями на шкірі.
- характеристики: викликається вірусом Західного Нілу, передається укусами комарів
- симптоми: лихоманка, головний біль, біль у м’язах, нудота, блювання, висипання, тваринні болі, конфузія, судоми
- Герпетичний гінгівостоматит – це захворювання, в ході якого відбувається ураження слизової рота.
- характеристики: викликається вірусом герпесу (зазвичай HSV-1)
- симптоми: запалення ясен та слизової оболонки рота, виразки у роті, болючість при прийомі їжі та гігієнічних процедурах
Діагностика вірусних захворювань
Діагностика вірусних захворювань включає різні методи залежно від конкретного вірусу та клінічних симптомів.
Основні методи діагностики при вірусних захворюваннях:
- Клінічний огляд.
- Лабораторні випробування:
- ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) дозволяє виявити наявність вірусної ДНК або РНК у зразку біоматеріалу (кров, слина, мокротиння тощо).
- Імунологічні тести: Наприклад, тести на антитіла (ELISA) виявлення імунної відповіді організму на вірус.
- Вірусні культури. Ізолювання та вирощування вірусу із зразка для його ідентифікації та тестування на чутливість до антивірусних препаратів.
- Методи освіти зображень. Наприклад, рентгенографія або комп’ютерна томографія (КТ) використовуються для оцінки стану легень при вірусних респіраторних інфекціях.
- Серологічні випробування. Тести на антитіла допоможуть визначити наявність вірусу чи попередніх інфекцій.
- Генетичні дослідження. Для деяких вірусів, таких як коронавіруси, проводиться секвенування геному для виявлення мутацій та визначення типу вірусу.
- Скринька організму на Комплексі Медичному Експертному.
- Аналіз стану всього організму на Медичному Комплексі Експертному:
Стан імунної системи; Алергени; Вірусне навантаження; Бактеріальне навантаження; Навантаження грибками; Виявлені гельмінти; Дефіцит вітамінів та мікроелементів; ЛОР-органи; Бронхо-легеневий апарат; Серцево-судинна система; Шлунково-кишковий тракт; Печінка, жовчний міхур; Підшлункова залоза; Нирки, сечовий міхур; Статеві органи; Опорно-руховий апарат; Нервова система; Ендокринна система; Нерекомендовані продукти харчування
- Аналіз стану всього організму на Медичному Комплексі Експертному:
При підозрі на вірусне захворювання важливо звернутися до лікаря для отримання професійної консультації та діагностики.
Лабораторні аналізи при вірусних захворюваннях
При підозрі на вірусне захворювання лікар призначить низку лабораторних аналізів для підтвердження діагнозу та оцінки ступеня зараженості організму.
- ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) дозволяє виявити наявність вірусної РНК або ДНК у зразку біоматеріалу пацієнта, такому як кров, мокрота, слина або сеча. ПЛР зазвичай використовується для діагностики різних вірусних інфекцій, включаючи грип, ВІЛ, гепатити, коронавірусні інфекції та інші.
- Імунологічні тести:
- Тести на антитіла (ELISA) використовуються для виявлення антитіл (IgM та IgG) до певного вірусу в крові пацієнта. Поява антитіл зазвичай свідчить про попередню чи поточну інфекцію вірусом.
- Імунофлюоресцентний аналіз (IFA) використовується для виявлення антитіл у зразках крові пацієнта.
- Вірусні культури дозволяють виростити вірус із зразка біоматеріалу (наприклад, мокротиння, сечі, слини), допоможе в ідентифікації конкретного вірусу та тестуванні його чутливості до антивірусних препаратів.
Конкретні тести призначаються залежно від симптомів пацієнта та підозр лікаря.
Загальні аналізи для визначення здоров’я людини при вірусних захворюваннях
Крім специфічних лабораторних аналізів виявлення вірусних захворювань, лікар призначить загальні аналізи визначення стану здоров’я пацієнта та оцінки його імунного статусу.
- Клінічний аналіз крові оцінить загальний стан здоров’я пацієнта, включаючи наявність запалення (підвищений рівень лейкоцитів), анемії (низький рівень гемоглобіну) та інших аномалій.
- Аналіз сечі виявить інфекції сечовивідних шляхів чи нирок.
- Біохімічний аналіз крові оцінює функцію органів, таких як печінка та нирки. Підвищені рівні ферментів печінки вказують на гепатит, а підвищений рівень креатиніну чи сечовини – ознака порушення функції нирок.
- Загальний аналіз мокротиння проводиться при симптомах респіраторної інфекції виявлення збудника інфекції.
- Імунограма оцінить імунну систему пацієнта, включаючи кількість та активність різних типів лімфоцитів та антитіл. Це корисно визначення загального стану імунної системи та її здатності боротися з інфекціями.
- Аналіз C-реактивний білок (СРБ) використовується для оцінки рівня запалення в організмі. Підвищені рівні – ознака наявності запального процесу, що часто спостерігається при вірусних інфекціях.
- Інтерлейкін-6 (IL-6) та прокальцитонін. Білки вимірюються з метою оцінки запалення. Рівні IL-6 та прокальцитоніну підвищені при вірусних інфекціях, особливо при тяжких випадках.
- Аналіз тромбоцитів. У деяких випадках вірусні інфекції призводять до тромбоцитопенії (зниження рівня тромбоцитів у крові), що збільшує ризик кровотеч.
- Вимірювання рівня електролітів у крові корисне при оцінці гідратації пацієнта, особливо при блюванні чи діареї, які можуть бути симптомами вірусних інфекцій.
- Коагулограма оцінює функцію зсідання крові. Деякі вірусні інфекції спричиняють порушення функції згортання, що призводить до ризику тромбозів або кровотеч.
Ці загальні аналізи допомагають лікарю отримати більш повне уявлення про стан здоров’я пацієнта та його відповідь на вірусне захворювання.
Відгуки – консультація лікаря при вірусних захворюваннях