Катаральний гастрит – це гостре запалення слизової оболонки шлунка, спричинене одноразовою дією різних деструктивних факторів (бактеріальні, травні, вірусні, хімічні, температурні). Він може дифузно захоплювати частину чи всю слизову оболонку.
Симптоми до катарального гастриту
При катаральному гастриті симптоми з’являються через кілька годин (часто в перші 12 годин) після порушення харчування.
Симптоми, які можуть проявлятися при катаральному гастриті:
- Загальне нездужання
- Почуття розпирання та тяжкості у верхніх відділах живота
- Підвищене слиновиділення
- Нудота, гіркота у роті
- Апетит знижується, хворий відмовляється від їжі
- Можливі нудота та переймоподібні болі в шлунку, запаморочення, загальна слабкість
- Через деякий час з’являється блювота. У блювотних масах можна виявити суміш слизу та жовчі. Блювота супроводжується вираженою слабкістю, збліднення шкірних покривів, артеріальною гіпотензією та тахікардією, тремором кінцівок
- На піку нападу зазвичай є діарея
Симптоми катарального гастриту спочатку трансформуються https://mc-alternativa.com.ua/pronos-diareya-prychyny-diagnostyka-ta-likuvannya-hronichnogo-pronosu/в ерозивний гастрит, а потім в муцинозний гастрит без належного лікування.
Причини катарального гастриту
Причиною катарального гастриту можуть бути різні агресивні фактори:
- Бактерії
- Віруси
- Неправильне харчування
- Пігулки
- Хімічні та термічні впливи
Найчастіше, катаральний гастрит розвивається на травному тлі – часті переїдання, надто гаряча, холодна, гостра або екстрагована їжа, їжа, що не перетравлюється, газовані напої. Інфекційні збудники, отруєння бактеріальними токсинами також сприяють розвитку катарльного гастриту .
Серед інфекційних факторів катаральний гастрит можуть викликати:
- Helicobacter pylori (інфекція шлунка, яка є збудником таких хвороб як гастрит та виразка)
- Haemophilus nigeri (гемофільна інфекція)
- Staphylococcus (стафілококи – сімейство бактерій)
- Streptococcus (стрептококи – грампозитивні бактерії факультативно-аеробного виду)
- Clostridium (клостридії – рід грампозитивних, облігатно анаеробних бактерій)
- Escherichia coli (кишкова паличка)
Харчові отруєння та алкоголізм призводять до місцевого ослаблення імунітету та активізації флори (найчастіше Helicobacter pylori), внаслідок чого бактерії починають швидко розмножуватися в антральному відділі шлунка, а потім і в інших відділах.
До розвитку запалення може призвести внутрішньо застосування деяких препаратів:
- НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати)
- Антибіотиків
- Стероїдні гормони
- Наркотичні анальгетики
Фактори ризику включають вплив радіації, харчову алергію, пошкодження слизової оболонки шлунка, гіпоксію тканин шлунка та рефлюкс жовчі через воротар.
Діагностика Катарального гастриту
Зазвичай діагностика катарального гастриту не становить труднощів для гастроентеролога: неправильне харчування, прийом алергостимулюючих препаратів або продуктів, що викликають алергію у поєднанні з типовою клінікою, зазвичай вказують на цю патологію. Щоб підтвердити діагноз, необхідні клінічний та біохімічний аналізи крові, дослідження калу на приховану кров, бактеріологічне та токсикологічне дослідження блювотних мас.
Виконання ЕГДС вимагає консультації лікаря-ендоскопіста – при катаральному гастриті візуалізуються:
- Набряк слизової, гіперемії
- Поверхневі виразки та крововиливи підслизової оболонки.
- Ломкість слизової
Обов’язковою є ендоскопічна біопсія тканини, не менше п’яти відділів шлунка для дослідження шлункового соку.
На рентгенограмах шлунка з подвійним контрастуванням та МСКТ органів черевної порожнини можна виявити характерні ознаки катарального гастриту:
- Потовщення та вузлики складок слизової оболонки
- Збільшення площі шлункового поля за рахунок набряку
- Викривлення великого ерозивного шлунка
Електрогастрографія (ЕГГ) – дозволяє виявити порушення моторно-евакуаторної функції шлунка, гастроезофагеальний рефлюкс.
Дуоденальна манометрія спрямована на визначення дуоденогастрального рефлюксу.
Внутрішньошлункова рН-метрія – оцінює функціональний стан шлунка.
Катаральний гастрит слід диференціювати від інших форм гострого гастриту (флегмонозного, ерозивного), гострого панкреатиту та холециститу, сальмонельозу, виразкової хвороби шлунка, виразкової хвороби 12п. кишки, інфаркт міокарда.
Дієта при катаральному гастриті
При катаральному гастриті слід суворо дотримуватись дієти, призначеної лікарем.
Харчуватись потрібно невеликими порціями приблизно 6 разів на день. Їжу необхідно правильно зберігати та готувати.
Уникайте жирної, копченої, гострої, смаженої, перегрітої або холодної їжі та вживання спецій. Не приймайте газовані та алкогольні напої, бобові та свіжі овочі.
Можна їсти відварені овочі, салати, нежирні бульйони, супи-пюре, протерті овочі, птицю та рибу на пару, киселі та некислі ягідні компоти, відвар шипшини.
Профілактика катарального гастриту
Програма профілактики катарального гастриту: покращення моторики товстого кишківника (боротьба із закрепом), відновлення мікрофлори; покращення процесів всмоктування жирів, білків, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів у тонкому кишківнику; відновлення секреторної функції шлунка, підшлункової залози, кишківника; протипаразитарні заходи; активівація роботи жовчного міхура та печінки з виведення токсинів з організму, нормалізація властивостей жовчі з розщеплення жирів
- Проживання в 1-місному / 2-місному номері / амбулаторно
- Обстеження: консультація лікаря, УЗД органів черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, жовчні протоки, підшлункова залоза, селезінка) та нирок, УЗД кишківника, ЕКГ, визначення вірусів, бактерій, паразитів, дефіциту вітамінів і мікроелементів, харчової непереносимості
- Гіпоалергенне харчування: сокотерапія, сироїдіння, лікувальне голодування
- Програма детоксикації: очищення товстого та тонкого кишківника, печінки та жовчного міхура, нирок, озонована вода, мікроклізми з озонованою олією, протипаразитарні, жовчогінні, ниркові чаї, масаж
- Санація товстого кишківника озоно-кисневою сумішшю: підвищення імунітету, лікування кишкових інфекцій, виведення слизу та паразитів з кишківника відновлення мікрофлори
- Санація хронічних вогнищ інфекцій ЛОР органів озоно-кисневою сумішшю: вплив на патогенну мікрофлору слизової оболонки.
- Озонотерапія внутрішньовенна: протиалергічна, протизапальна, детоксикаційна дія, Очищення крові та судин від алергенів та токсинів, підвищення імунітету
- Протипаразитарна програма: корекція стану організму на Комплексі Медичному Експертному, вплив на внутрішні алергени (грибки, віруси, бактерії, глисти, найпростіші)
- Пресотерапія: очищення лімфи від алергенів та токсинів, покращення дренажної функції органів виділення
- Вісцеральний масаж: сприяє покращенню дренажної функції лімфатичної системи, кишківника, зменшенню спазму кишківника, очищенню від слизу та паразитів, підвищенню імунітету.
- Витягнення хребта на апараті “Ормед-професіонал” – порушення цілісності хребетного стовпа в шийно-грудному відділі може стати причиною:
- рефлекторного спазму стравоходу, утруднення ковтання та просування їжі
- ураження середньогрудних сегментів, крім больового синдрому може супроводжуватися болісною печією, нудотою, блюванням, запорами та рідким випорожненням.
- виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки. Однією із причин утворення виразкових дефектів є гіперсекреція соляної кислоти внаслідок порушення контролю з боку центральної нервової системи. Вихідні нервові імпульси, що регулюють виділення кислоти, частково або повністю блокуються на рівні ураженого сегмента
- запальні захворювання різних відділів шлунково-кишкового тракту, печінки, підшлункової залози;
- патології жовчного міхура, пов’язаної з тривалим спазмом сфінктерів та порушенням відходження жовчі. Застій жовчі та її закономірне «згущення» з часом сприяє осадженню та склеюванню «твердих частинок» – формуванню каменів.
- Дуоденальне зондування жовчного міхура – метод виведення жовчі з жовчного міхура для покращення детоксикаційної функції печінки та активації імунної системи