Дерматит у дітей – це запальне захворювання шкіри, яке викликає подразнення, свербіж, почервоніння та лущення шкіри. Можливі причини дерматиту у дітей включають алергічну реакцію на їжу, контакт із дратівливими речовинами, атопічний дерматит (генетичний стан, який часто супроводжується алергією та астмою) та екзему (хронічний запальний стан шкіри).
Симптоми дерматиту у дітей
Симптоми дерматиту у дітей залежать від типу дерматиту.
- Свербіж – основний симптом дерматиту. Дитина постійно чухає порушені області шкіри, що призводить до ще більшого подразнення та запалення шкіри.
- Почервоніння може бути місцевим або поширюватись на великі ділянки шкіри.
- Дерматит у дітей супроводжується лущенням та надмірною сухістю шкіри. Шкіра стає шорсткою та нерівною.
- У деяких випадках дерматит призводить до появи висипів на шкірі дитини у вигляді бульбашок, бульбашок з рідиною, висипу або скоринок.
- У деяких випадках дерматит викликає набряк шкіри, що робить її опухлим і більш чутливим.
- При екземі або атопічному дерматиті утворюютьс вологі плями на шкірі дитини. Це пов’язано з проникненням бактерій у подразнену шкіру.
- Якщо дерматит викликаний контактними алергенами або подразнювальними речовинами, у дитини виникають симптоми, обмежені областями контакту з подразнювальною речовиною. Наприклад, якщо дитина схильна до алергії на певну їжу, висипання можуть бути на обличчі або руках після контакту з їжею.
Симптоми дерматиту відрізняються у різних дітей та у різних випадках. Якщо ви помітили у дитини симптоми дерматиту, рекомендується звернутися до лікаря для оцінки стану дитини, проведення додаткової діагностики та призначення ефективного лікування.
Причини дерматиту у дітей
- Алергічний контактний дерматит у дитини – тип дерматиту, викликаний алергічною реакцією на речовину, з якою шкіра дитини контактує: метали (наприклад, нікель), латекс, певні рослини або хімічні речовини (наприклад, мило, миючий засіб, крем, іграшки тощо).
- Атопічний дерматит у дитини, відомий також як екзема, є хронічним запаленням шкіри, яке зазвичай пов’язане з генетичною схильністю та алергічними реакціями. Цей стан погіршується під впливом різних факторів, таких як алергени в їжі, пилок, алергени в повітрі, холод та сухість шкіри.
- Контактний дерматит без алергії у дитини викликається подразненням шкіри в результаті контакту з подразнювальними речовинами, такими як мило, шампуні, миючі засоби, агресивні хімічні речовини і т.д. Шкіра дитини стає роздратованою, запаленою та свербить.
- Харчова алергія та харчова непереносимість у дитини розвивається внаслідок алергічної реакцію певні продукти харчування. Найбільш поширеними алергенами є молоко, яйця, пшениця, соя, горіхи, морепродукти та риба. Харчова непереносимість у дітей з атопічним дерматитом пов’язана зі зниженням активності ферментів, що беруть участь у перетравленні їжі, зниженням кислотності шлункового соку, згущенням жовчі в жовчному міхурі. Всі ці фактори підтримують досить високий рівень токсинів у лімфі та хронічне запалення шкіри.
- Гормональні зміни у дитини. У деяких немовлят виникають симптоми дерматиту, пов’язані з гормональними змінами у їхньому організмі. Це називається неонатальним дерматитом або молочною кіркою, і воно зазвичай проходить саме по собі через кілька місяців.
Лабораторні аналізи при дерматиті у дитини
У більшості випадків дерматит у дітей діагностується на основі клінічного огляду та зібраної історії хвороби. Однак, у деяких випадках, лікар призначить лабораторні аналізи для підтвердження діагнозу або виключення інших причин симптомів.
- Шкірні алергічні тести використовуються для визначення алергічних реакцій на певні речовини, такі як харчові алергени або алергени контактного дерматиту. На шкіру дитини наносять невелику кількість потенційних алергенів, і лікар спостерігає реакцію шкіри на них.
- Зішкріб шкіри. Якщо дитина має ознаки інфекції шкіри, лікар візьме зразок шкіри або виділення з ураженої області для проведення культурального дослідження. Це допоможе визначити, які бактерії чи грибки можуть бути причиною інфекції.
- Загальноклінічні, біохімічні та імунологічні аналізи крові. Призначають аналізи крові з метою оцінки рівнів певних маркерів, таких як імуноглобуліни або запальні маркери. Аналізи допоможуть оцінити алергічну реакцію або запалення в організмі, щоб правильно підібрати лікування.
Важливо, що завжди лабораторні аналізи потрібні для діагностики дерматиту у дитини. Рішення щодо необхідності проведення лабораторних тестів приймається лікарем на основі клінічної картини та індивідуальних особливостей кожного випадку.
Зв’язок глистів з дерматитами у дитини
Існує зв’язок між глистами та дерматитами у дітей. Глисти (паразити) викликають різні симптоми, включаючи шкірні прояви.
- Алергічні реакції. Алергічні реакції на паразитів проявляються у вигляді сверблячки, висипань, почервоніння та запалення шкіри, що нагадує симптоми дерматиту. Особливо часто висипання у вигляді кропив’янки з’являються при личинковій стадії аскаридозу. Якщо вчасно не виявити наявність аскаридозу і не пролікувати його, то до кропив’янки може приєднатися стрептодермія через постійний свербіж та розчісування на шкірі утворюються везикули, наповнені рідиною та пустули з гнійним вмістом. Пізніше шкіра може покритися скоринками, що викликають свербіж.
- Механічне роздратування. Деякі глисти, такі як гострики, викликають механічне подразнення шкіри навколо ануса або інших ділянках тіла, де вони присутні. Постійне чухання та роздратування призводять до розвитку дерматиту.
- Компрометація імунної системи. Глисти призводять до зниження імунітету та збільшення запальних процесів в організмі. Це сприяє розвитку різних шкірних проблем, включаючи дерматити.
Глисти у 90 відсотків випадків є основною причиною дерматиту у більшості дітей. У багатьох дітей глистяні інвазії протікають без наявності шкірних проявів. Дерматит зазвичай виникає у дітей з глистами, якщо вони мають дискінезію жовчного міхура, перегинання жовчного міхура, дисбактеріоз, запори, лактозну непереносимість, зниження імунітету.
Діагностика при дерматиті у дитини
Проводиться аналіз неінвазивного стану всього організму дитини, у тому числі наявність глистових інвазій, паразитарних інвазій при дерматиті у дитини.
У медичному центрі “Альтернатива” дітям із дерматитами лікар проводить скринінговий аналіз всього організму дитини та визначає причини дерматиту. Для цього застосовується спеціальне обладнання Комплекс Медичний Експертний, який дає лікарю інформацію про наявність глистів в організмі дитини та зв’язок їх із дерматитом:
Стан імунної системи; Алергени; Вірусне навантаження; Бактеріальне навантаження; Навантаження грибками; Виявлені гельмінти; Дефіцит вітамінів та мікроелементів; ЛОР-органи; Бронхо-легеневий апарат; Серцево-судинна система; Шлунково-кишковий тракт; Печінка, жовчний міхур; Підшлункова залоза; Нирки, сечовий міхур; Статеві органи; Опорно-руховий апарат; Нервова система; Ендокринна система; Нерекомендовані продукти харчування
Лабораторна діагностика глистних інвазій при дерматиті у дітей
У медичному центрі “Альтернатива” для діагностики глистних інвазій при дерматиті у дітей застосовується лабораторна діагностика. Лікар призначає аналіз калу на яйця гельмінтів та найпростіших, аналіз крові на антитіла до паразитарної групи. Для діагностики дерматиту лікар може призначити аналіз крові на аутоімунну панель, харчову непереносимість, лактозну непереносимість та ін.
Методи лікування дитячого дерматиту
- Амбулаторна або стаціонарна програма очищення на 5-10 днів. Очищення організму допомагає вивести токсини та паразити з організму, відновити обмін речовин, відновити роботу кишківника, печінки, жовчного міхура, лімфатичної та кровоносної системи
- Обстеження: УЗД органів черевної порожнини, лабораторні аналізи, аналіз стану організму на Комплексі Медичному Експертному.
- Програма детоксикації: Проживання; Харчування; Фіточаї; Масажі; Озонована вода; Ректальні інсуфляції озоно-кисневою сумішшю; Продування слухового каналу озоно-кисневою сумішшю; Очисні клізми; Сліпе зондування жовчного міхура та печінки (Дюбаж); Очищення тонкого та товстого кишечника (ортоградно)
- Озонотерапія: ректальні інсуфляції, санація верхніх дихальних шляхів озоно-кисневою сумішшю, прийом озонованої води
- Озонована олія: озонована олія для зовнішнього застосування; озонована олія для внутрішнього застосування
- Протипаразитарні програми
- Пресотерапія: очищення лімфатичної системи
- Вісцеральний масаж – масаж внутрішніх органів сприяє нормалізації обмінних процесів в організмі, зменшенню спазму кишківника, очищенню від слизу та паразитів, активації роботи печінки та жовчного міхура
Озонотерапія при лікуванні дерматитів у дітей
Озонотерапія – це метод лікування, що ґрунтується на використанні озоно-кисневої суміші для медичних цілей. Озонотерапія використовується при лікуванні різних захворювань, включаючи дерматити у дітей. Озонотерапія при лікуванні дерматитів у дітей є методом вибору, якщо батьки не хочуть давати дитині багато лікарських препаратів, які мають багато побічних токсичних ефектів.
У медичному центрі “Альтернатива” його ефективність та безпека підтверджено практикою з 2007 року.
- Шкірні покриви дитини швидко очищаються при призначенні лікарем курсу кисневих інсуффляцій. Проводиться курс із 10-ти процедур продування озоно-кисневою сумішшю ЛОР-органів та кишківника.
- З позитивних ефектів застосування озонотерапії при дерматитах у дітей відзначають зниження запалення шкірних покривів, свербежу, сухості та почервоніння шкіри.
- Озонотерапія також сприяє поліпшенню мікроциркуляції крові та стимуляції регенерації тканин.
- З додаткових ефектів озонотерапії відзначається покращення загального стану, підвищення імунітету, поліпшення апетиту, підвищення концентрації уваги та розумових здібностей дитини.
- Одним із методів озонотерапії при лікуванні дерматитів є місцева аплікація озонованої олії на ділянки запаленої шкіри.
- Хороший ефект дає вживання озонованої води дитиною з лікувальними властивостями. Пиття озонованої води при дерматиті проводиться курсом із 10-ти процедур. Поліпшується активність ферментів підшлункової залози, шлункового соку, активність жовчі розщеплення жирів. Посилюється детоксикаційна функція печінки. Це дозволяє прискорити виведення токсинів та алергенів з організму дитини та відновити ушкоджену дерматитом шкіру.
Поради щодо догляду за шкірою дитини з дерматитом
- Уникайте подразнюючих речовин. Намагайтеся визначити, які речовини викликають у вашої дитини шкірну реакцію, і уникайте контакту з ними. Продукти харчування, мило та миючі засоби, тканини чи домашні тварини.
- Підтримуйте шкіру чистою та сухою. Регулярно мийте шкіру дитини м’яким милом або ніжним засобом, що очищає, з гіпоалергенними властивостями і ретельно витирайте її після купання. Забезпечте достатню вентиляцію та сухість шкіри, щоб запобігти розвитку вологих плям.
- Використовуйте зволожувачі. Застосування зволожуючих засобів допомагає утримувати вологу в шкірі та запобігає її сухості. Вибирайте гіпоалергенні зволожувачі без ароматизаторів та барвників.
- Уникайте сильного тертя. Одяг та постільна білизна повинні бути м’якими та не викликати сильного тертя по шкірі дитини. Уникайте використання грубих тканин і віддайте перевагу натуральним матеріалам, таким як бавовна.
- Консультуйтеся з лікарем. Якщо дерматит у дитини стає серйозним, не минає після застосування м’яких заходів, викликає значний дискомфорт і ускладнює повсякденне життя дитини, зверніться до педіатра чи дерматолога.
Помітила в дитини свербіж і незначне висипання, на консультації з’ясувалося, що це дерматит. Лікар призначив лікування і контроль через кілька днів, тому що ми схильні до алергій.